W Roku Czesława Miłosza akademii ku czci nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 07:00
- Nie będzie żadnej kanonizacji poety, bo to byłaby wielka szkoda dla Miłosza, który sam by takiego uwznioślenia nie chciał – mówi Grzegorz Gauden o 2011, Roku Miłosza.
Audio
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: źr.www.milosz365.pl

"Kim będę dla ludzi wiele pokoleń po mnie / Kiedy po zgiełku języków weźmie nagrodę cisza?" - pytał Noblista w wierszu "Oset, pokrzywa".


2011 to Rok Czesława Miłosza


Obchodzimy 100. rocznicę urodzin poety, który przyszedł na świat 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie.

- Jestem spokojny o przyszłość Miłosza. To, co przygotowujemy w tym roku, pozwoli jego twórczości odżyć – przekonywał w "Wybieram Dwójkę" dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.


"Rodzinna Europa" Czesława Miłosza


Warszawskie Muzeum Literatury przygotowuje festiwal poetycki "Wielkie Księstwo Poezji" w Warszawie. Fundacja Kultury planuje na lato seminarium "Czas i przestrzeń Czesława Miłosza", a Stowarzyszenie "Pro Cultura Litteraria" - międzynarodową sesję literacko-naukową "Warszawa Miłosza", która ma przypomnieć o ważnej roli, jaką odegrała stolica w życiu Noblisty.

Najważniejszym punktem obchodów roku poety w Polsce będzie Festiwal Miłosza, który 9 maja rozpocznie się w Krakowie. Całemu festiwalowi przyświecać będzie istotna książka noblisty "Rodzinna Europa".

- To nie będzie akademia ku czci. Miłosz będzie patronem, przyjeżdża wielu jego przyjaciół, intelektualistów, wielbicieli z całego świata. Będzie noblista Derek Walcott, będzie Wisława Szymborska, poeta koreański poeta Ko Un - zapowiada Grzegorz Gauden.

Nakładem "Zeszytów Literackich" w 2011 roku ukaże się też korespondencja Miłosza z Konstantym Jeleńskim, Aleksandrem Watem i Olą Watową, a także książka Tomasa Venclovy "Mój Miłosz".

Posłuchaj - Czesław Miłosz czyta wiersz "Koncert". Nagrania dokonał sam poeta w połowie lat siedemdziesiątych, w swoim domu w Berkeley:

 

 

Z okazji Roku Miłosza przygotowywane są nowe tłumaczenia jego poezji na rosyjski, chiński, koreański.. Na program Roku Miłosza na świecie złożą się nie tylko nowe wydania książkowe, przygotowywane są konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy. Czesława Miłosza wspominać będą w Krasnojarsku, Moskwie, Meksyku, Rzymie, Paryżu, Nowym Jorku, San Francisco i w Wilnie.

- Litwa jest kluczowym miejscem, tam się urodził i był do tego kraju szalenie przywiązany - mówi Gauden.

Polska i Litwa pomyślą o swoim poecie


W działania na polsko-litewskim pograniczu bardzo zaangażowany jest Krzysztof Czyżewski, dzięki któremu w Krasnogrudzie 30 czerwca 2011 roku (dokładnie w 100-lecie urodzin poety) zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu.


Instytucja powstaje w rewitalizowanym dworze na Suwalszczyźnie należącym przed wojną do rodziny Czesława Miłosza. Placówka, którą tworzy w Krasnogrudzie Fundacja "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", ma służyć międzynarodowemu dialogowi. Mają być tam prowadzone działania związane z wielokulturowością i dziedzictwem Rzeczpospolitej Obojga Narodów: warsztaty artystyczne, kursy i konferencje. W tym roku program Fundacji Pogranicze jest szczególnie interesujący.

- Organizujemy podróż tropem Czesława Miłosza, tu na polsko-litewskiej granicy - mówi Krzysztof Czyżewski. - Planujemy też wyprawę z Wilna do Strasburga i Paryża, którą Miłosz opisuje w "Rodzinnej Europie". Chcemy stworzyć Europejski Klub Włóczęgów, który będzie odwoływał się do tradycji dialogu, spotkania kultur w przestrzeni całego kontynentu.


Miłosz i muzycy współcześni


Pięcioro polskich kompozytorów: Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Wojciech Ziemowit Zych, Aleksandra Gryka i Dobromiła Jaskot pracują nad utworami muzycznymi "Made in Poland - Miłosz Sound". Utwory wykonają najważniejsze europejskie zespoły muzyków współczesnych (m.in. London Sinfonietta). Projekt festiwalu Sacrum Profanum powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Polskim Radiem i Telewizją Polską.

- Jesteśmy bardzo ciekawi efektu finalnego - mówi Filip Berkowicz, dyrektor Sacrum Profanum - W tej chwili najbardziej zaawansowane prace są u Pawła Mykietyna, który już wybrał wiersze Miłosza, napisał utwór. Jego prapremiera 11 września 2011 r. w hali nowohuckiego kombinatu.

Wśród inicjatyw muzycznych są też: projekt Agi Zaryan, która ma nagrać płytę z angielskimi przekładami wierszy Miłosza, projekt "Wiek Miłosza" filharmonii w Gdańsku, literacko-muzyczne konfrontacje "Miłosz - Iwaszkiewicz" w Stawisku oraz  seria wydarzeń interdyscyplinarnych "Słuchając Miłosza" w ramach IV Latającej Akademii Muzyki Dawnej.

Instytut Książki, koordynator obchodów Roku, uruchomił stronę www.milosz365.pl, gdzie pojawiać się będą aktualizowane informacje na temat uroczystości, konferencji oraz innych wydarzeń związanych z Noblistą.

Aby wysłuchać rozmów z "Wybieram Dwójkę", kliknij odpowiednie ikony dźwięków, w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

usc

Czytaj także

Miłosz będzie miał swój rok!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 13:37
Sejm przyjął w piątek uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Herlinga-Grudzińskiego, czyściec Grochowiaka, piekło Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 10:45
W literackich nowościach Dwójki: mniej znane oblicza klasyków współczesnej literatury polskiej.
rozwiń zwiń