Kacper Malisz i jego kwintet - tradycja, jazzowa harmonia i improwizacja [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 19:00
24 listopada w cyklu "Jazz.PL" wystąpił z nowym zespołem skrzypek Kacper Malisz - gwiazda polskiej muzyki tradycyjnej.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Kacper Malisz - skrzypek z trzeciego pokolenia muzykantów z Beskidu Niskiego

Artysta od razu po wkroczeniu na jazzową estradę wygrał najważniejszy skrzypcowy konkurs w tej części Europy - Konkurs im. Zbigniewa Seiferta. Kacper Malisz to muzyk swobodnie przemieszczający się pomiędzy gatunkami. Poprzez tradycje rodzinne głęboko związany z muzyką ludową. Jego twórczość to swego rodzaju próba nowoczesnego spojrzenia na ten rodzaj muzyki, z jednoczesnym zachowaniem jej rdzenia.

Koncerty na najlepszych festiwalach w Europie i na świecie

Od 13 roku życia czynnie koncertuje i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentalistów polskiej sceny folkowej oraz jazzowej. Z autorską muzyką występował na najlepszych festiwalach w Europie i na świecie, m.in: WOMAD UK na scenie radia BBC3, Rainforest Festival w Malezji, Colors of Ostrava w Czechach, Rudolstadt Festival w Niemczech, Budapest Ritmo na Węgrzech, Viljandi w Estonii, Kaustinen Festival w Finlandii.

Kapela Maliszów - albumy dobrze przyjęte przez krytyków oraz publiczność

Lider rodzinnego zespołu Kapela Maliszów, oraz współzałożyciel tria SUFERI. Z Kapelą Maliszów wydał dwa albumy, pierwszy w wieku 14 lat. Obydwa ciepło przyjęte przez krytyków oraz publiczność, czego świadectwem są m.in. I nagroda w konkursie na Najlepszą Płytę Folkową roku "Folkowy Fonogram Roku" Polskiego Radia za krążek "Wiejski Dżez" (2017) oraz III nagroda w tym samym konkursie za album "Mazurki Niepojęte" (2014). Płyta "Wiejski Dżez" została uznana przez prestiżowy brytyjski magazyn Songlines za jedną z 10 najlepszych płyt world-music 2017 roku, oraz jedną z 50 najlepszych płyt world-music lat 2015-2020. Ten sam album został również uznany za jedną z najlepszych płyt folkowych ostatniego 25-lecia przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Wielokrotny laureat konkursów muzyki folkowej i tradycyjnej w Polsce

Jako solista pojawia się m.in. płycie "Masovian Mantra" Michała Barańskiego, nagrodzonej Fryderykiem w kategorii "Album roku - jazz". Zwycięzca międzynarodowego konkursu skrzypcowego Seifert Competition 2022, uznawanego za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla skrzypków jazzowych na świecie. Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów muzyki folkowej i tradycyjnej w Polsce.

Kacper Malisz zadebiutuje w Dwójce ze swoim nowym jazzowym zespołem

Kacper Malisz Quintet to nowa formacja, której muzyka jest efektem próby połączenia muzyki tradycyjnej z szerokopojętym "jazzowym językiem". Słowami lidera: Uważam naszą polską muzykę skrzypcową, w szczególności Polski centralnej, za wielką inspirację i olbrzymi skarb - zwłaszcza oberkowe rubata i tzw. "groove mazurkowy". Te dwa gatunki posiadają wbrew pozorom wiele cech wspólnych, co sprawia, że implementowanie elementów obydwu stylów w autorskiej muzyce wydaje się rzeczą naturalną.

Zespół eksploruje nowe możliwości brzmieniowe i harmoniczne, łącząc struktury jazzowe z melodiami tradycyjnymi. Podczas premierowego koncertu w cyklu "Jazz.PL" zaprezentują nowe kompozycje, będące bazą do kolektywnej improwizacji, która jest elementem kluczowym brzmienia zespołu.

Koncert poprowadził Andrzej Zieliński.

Skład:

Kacper Malisz - skrzypce, skrzypce barytonowe

Andrzej Kowalski - gitara elektryczna

Nikola Kołodziejczyk - fortepian

Alan Wykpisz - kontrabas

Miłosz Berdzik - perkusja

***

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (24.11) w godz. 18.00-19.00.

mo/aw

Czytaj także

Marek Napiórkowski Sextet w cyklu "Jazz.PL" - między liryką a ekspresją [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 19:00
Czołowy polski gitarzysta Marek Napiórkowski wystąpił w cyklu "Jazz.PL" z zespołem, określanym mianem grupy All Stars. W sekstecie artysty znaleźli się tak renomowani przedstawiciele polskiego jazzu jak Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz czy Adam Pierończyk. Zobacz zapis wideo koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Kądziela ADHD powraca! Koncert kwartetu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 18:00
Reaktywacja międzynarodowego zespołu Marek Kądziela ADHD pod hasłem "In the fall" przynosi nowy autorski repertuar, ale niezmienna pozostaje główna idea formacji, którą jest nieokiełznana improwizacja oraz radość wspólnego muzykowania. Zobacz występ artystów w cyklu "Jazz.PL"!
rozwiń zwiń