NAP - koncert polsko-palestyńskiego tria w "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 19:05
Trio NAP łączy niezwykle bogatą tradycję muzyki arabskiej z kunsztem wykonawczym i ciekawością muzyków zakochanych w ciepłym brzmieniu drewnianych instrumentów. Premierowy koncert projektu miał miejsce podczas niedawnego festiwalu Nowa Tradycja, a jego zapis przypomnieliśmy w cyklu "Jazz.PL". Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo!

Trio NAP tworzą klarnecistka Lena Nowak, grający na lutni oud Ahmad Al Khatib oraz kontrabasista Wojciech Pulcyn. Będzie to zapis premierowego koncertu tego nowego projektu, który łączy niezwykle bogatą tradycję muzyki arabskiej z kunsztem wykonawczym i ciekawością muzyków zakochanych w ciepłym brzmieniu drewnianych instrumentów.

Dialog między ludową tradycją a współczesnością

Rejestracja miała miejsce podczas festiwalu Nowa Tradycja, który od 25 lat prowadzi dialog między ludową tradycją a współczesnością, stawia na wielość form, pomysłów interpretacyjnych i stylistycznych. Muzyka ludowa, tradycyjna, folkowa z Polski i świata ponownie połączyła siły z cyklem "Jazz.PL".

- Poznaliśmy się z Göteborgu w Szwecji, gdzie Ahmad wykłada na akademii muzycznej. Poznałam go w trakcie studiów, a pierwszy raz usłyszałam go podczas koncertu wykładowców. Muzyka arabska jest piękna, ale trudno usłyszeć ją w Polsce - mówiła w Dwójce Lena Nowak.

NAP

NAP stanowi kontynuację i rozszerzenie wieloletniej współpracy klarnecistki ze znakomitym palestyńskim kompozytorem i wirtuozem. Dołączył do nich kontrabasista Wojciech Pulcyn (znany głównie ze sceny jazzowej) i razem prezentują zachwycające kompozycje Ahmada Al Khatiba polskiej publiczności.

- W naszym projekcie jest dużo miejsca na improwizację, ale mówimy o maqām, więc ta muzyka ma może nawet więcej zasad niż muzyka jazzowa i choć bardzo chcę być wierna tym zasadom, to jednak we współczesnym kontekście. Podejmuję wyzwanie, by improwizując, zostawać w tej stylistyce i wykorzystywać skale, w których skomponowane zostały tematy. Jest duże pole do kreatywnej pracy - mówiła przed koncertem Lena Nowak.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Koncert został zarejestrowany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia podczas 25. odsłony festiwalu Nowa Tradycja. 

Skład:

Lena Nowak – klarnet i klarnet basowy
Ahmad Al Khatib – lutnia oud
Wojciech Pulcyn – kontrabas

prowadzenie koncertu: Magdalena Tejchma (RCKL) i Roch Siciński (Dwójka).

***

Festiwal Nowa Tradycja został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami Festiwalu są Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

***

Cykl "Jazz.PL" w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu, nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Marcin Wasilewski Trio, Aga Zaryan, Mikołaj Trzaska, EABS, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Kosmonauci, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid).

***

Na "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek (31.05) w godz. 18.00-19.00. 

pg/zch/wmkor

Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka: nie planowałem zostać muzykiem [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 12:56
- Zawsze myślałem o tym, żeby być architektem. Podobało mi się budowanie, podobała mi się ciesielka. Myślałem, że coś najpiękniejszego, co można w życiu robić, to właśnie projektować i budować góralskie domy - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyk, kompozytor, architekt, animator kultury i pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Suferi z Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 22:41
Znamy laureatów konkursu muzyki Folkowej 25. Festiwalu "Nowa Tradycja"! Joanna Słowińska: Narady były burzliwe, ale owocne! 
rozwiń zwiń