X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie demony z Sandomierza

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 11:27
Okazuje się, że miasto to może być nie tylko tłem ciepłej i chętnie oglądanej opowieści o pewnym księdzu. W Sandomierzu wydarzają się tajemnicze morderstwa, u których źródeł leżą, jak się zdaje, polskie grzechy główne…
Audio

Prokurator Teodor Szacki miał wszystko. Mądrą żonę, wspaniałą córkę, sławę legendarnego śledczego Warszawy. I zmienił wszystko. Zamiast gwiazdy stołecznego wymiaru sprawiedliwości – odtrącony i budzący nieufność obcy w prowincjonalnym mieście. Zamiast rodziny – samotność. Zamiast miłości – seks. Zamiast bliskości – chłód przedwiośnia. Nie ma nic i nikogo. I dopiero bulwersująca zbrodnia wyrywa go z marazmu.

Zbrodnia ta miała miejsce w Sandomierzu, wiosną 2009 roku. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki musi prowadzić śledztwo w sprawie tego dziwacznego morderstwa: ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Zmasakrowane ciało odnaleziono, tuż po Wielkanocy, pod murami dawnej synagogi, na miejscu starego żydowskiego cmentarza. Nieopodal leżał nóż używany przy rytualnym żydowskim uboju zwierząt…

W Dwójkowej audycji z cyklu "Tygodnik literacki – suplement" rozmawialiśmy o kolejnej części kryminalnego cyklu powieściowego Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy" – opowieści o Teodorze Szackim i jego sandomierskim dochodzeniu.

Rozmówcy Małgorzaty Szymankiewicz – Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta – podkreślali trudności, jakie piętrzą się przez autorem kryminału, którego akcja dzieje się, właśnie, w nie za dużym mieście. – Jak na to niełatwe zadanie: kryminał małomiasteczkowy, z konsekwencjami, że w tym mieście wszyscy się obrażą (co nastąpiło!) – autor z tego wybrnął – mówił Piotr Kofta, nie kryjąc jednak swoich zastrzeżeń do książki. – Powieść ta bardziej podoba mi się jako kryminał niż jako powieść obyczajowa, bo jest dość stereotypowa – przyznawał gość Dwójki. W konwencję, miejscami zbyt oczywistą, wpisuje się i kreacja głównego bohatera (męski bohater z kryzysem wieku średniego), i małomiasteczkowa mentalność z katalogiem polskich grzechów głównych (od antysemityzmu poczynając).

Dlaczego Sandomierz jest za mały na kryminał, w czym przejawia się retroformuła kryminalna "Ziarna prawdy", co intryguje, a co irytuje w najnowszej powieści Miłoszewskiego – między innymi o tym w rozmowie, do której wysłuchania zapraszamy.

Zygmunt
Zygmunt Miłoszewski. Fot. Wikipedia/MMMarciNNN, lic. CC

 

Zygmunt Miłoszewski (rocznik 1976) - prozaik, autor scenariuszy, publicysta. Debiutował w 2004 roku na łamach "Polityki" opowiadaniem "Historia portfela", potem wydał powieść grozy "Domofon" (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci "Góry Żmijowe" (W.A.B. 2006, przekład ukraiński w 2010).

Najbardziej znana powieść Zygmunta Miłoszewskiego "Uwikłanie" (W.A.B. 2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na V Festiwalu Kryminału. W 2010 roku ukazała się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie przyjęto ją entuzjastycznie, w przygotowaniu edycja w Czechach, Chorwacji, i Rosji. Na motywach "Uwikłania" powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego (w rolach głównych Marek Bukowski i Maja Ostaszewska).


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwikłany w kadr

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 18:03
Nie pisałem książki pod film, bo nie sądziłem, że to kogoś zainteresuje - powiedział w "Stacji Kultura" Zygmunt Miłoszewski - autor kryminału "Uwikłanie". Film na podstawie powieści wejdzie na ekrany kin 3 czerwca .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: fikcja pozwala przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 23:33
Najlepszy znajomy Davida Copperfielda, podróżnik do Bullerbyn, poza tym autor kryminału, na którego podstawie powstał właśnie popularny film. Młody polski pisarz opowiadał w Dwójce o swoich literackich pasjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziarno prawdy według Zygmunta Miłoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 15:39
Zygmunt Miłoszewski opublikował pierwszy kryminał 4 lata temu. Książkę pt. "Uwikłanie" wszyscy wyrywali sobie wówczas z rąk. Teraz autor powraca z kolejną powieścią. "Ziarno prawdy" właśnie ukazało się na księgarskich półkach.
rozwiń zwiń