Nieznane skarby Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 18:47
Prawdopodobnie każdy z nas - przynajmniej z widzenia - zna te niewielkie drewniane kościółki:kryte gontem, ze spadzistymi dachami i niewielkimi okienkami; z których roztacza się widok na falujący podkarpacki krajobraz.
Kościół św. Marcina w Grywałdzie na Podhalu.   Autor
Kościół św. Marcina w Grywałdzie na Podhalu. Autor Foto: Tomasz Bienias/Wikipedia, lic. GNU

W większości z nich wciąż odprawiane są nabożeństwa, można usłyszeć śpiew wiernych i poczuć zapach kadzidła. Ukryte w półmroku wnętrza przez lata dawały schronienie tym, którzy potrzebowali chwili wytchnienia od codziennych problemów i chcieli znaleźć się bliżej Boga.

W sobotniej audycji z cyklu "Przestrzenie kultury" porozmawiamy na temat nowego życia zabytków sakralnych na Podkarpaciu. Gośćmi Justyny Piernik będą: dr Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu; Krzysztof Zieliński, regionalista, członek Stowarzyszenia Pro Carpathia z Rzeszowa, redaktor "Leksykonu drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu"; Jacek Grzegorzak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dubieckiej, oraz Jarosław Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Cerkwi w Baligrodzie.

25 lutego (sobota), godz. 12:00

Zobacz więcej na temat: pierniki podkarpackie Rzeszów
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapliczki przydrożne – w nich zapisana jest prawdziwa pobożność

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 14:00
- Dzisiejsza sztuka sakralna jest wtórna i zakompleksiona. Tylko w tym, co pierwotne, jest autentyczność i szczerość - mówił w Trójce ks. Krzysztof Niedałtowski o projekcie "Ocalić Narodową Spuściznę. Ostańce Próśb". Zobacz galerię zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gotyk bez Boga?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 16:16
Rozmowa z autorem nowo wydanej książki o architekturze sakralnej XIX w. Zapraszamy dziś o 21:30
rozwiń zwiń