Popołudnie dla dziewcząt i chłopców

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 12:36
Henryk Sytner i Hanna Bielawska opowiedzą o audycji, którą prowadzili niegdyś w Programie II Polskiego Radia.
Pierwszy z lewej: Henryk Sytner, w środku Dariusz Szpakowski i tajemnicza pani z prawej
Pierwszy z lewej: Henryk Sytner, w środku Dariusz Szpakowski i tajemnicza pani z prawejFoto: Archiwum PR

Była to audycja, którą emitował Program II, nie będąc jeszcze wyodrębnioną anteną. Funkcjonowała wówczas inna struktura Polskiego Radia – działał system redakcji naczelnych, w których przygotowywano audycje na anteny poszczególnych programów. Samodzielną anteną była wówczas jedynie Trójka.

"Popołudnie dla dziewcząt i chłopców" było rodzajem magazynu kulturalno-sportowego dla młodzieży. Często prowadził te audycje Henryk Sytner, który tu właśnie rozpoczął swoją wieloletnią akcję "Wakacje na dwóch kółkach" – stąd  reportaże z trasy przejazdu, z imprez, w których bierze udział zwiedzająca Europę na rowerach młodzież. Były też reportaże z różnych muzeów i wystaw –  najczęściej, kiedy audycje prowadziła Maja Zawadzka – rozmowy z reprezentantami różnych zawodów (by podpowiedzieć młodym ludziom ewentualny wybór swojej przyszłości), spotkania z psychologiem, no i spora porcja literatury: montaże poetyckie, przygotowywane w Teatrze Polskiego Radia i fragmenty prozy czytane przez wybitnych aktorów (Wieńczysława Glińskiego i Irenę Kwiatkowską).

Niestety, bardzo mało tych audycji zarchiwizowano – może zaginęły w czasie stanu wojennego. Nagrania wykorzystane w audycji pochodzą z lat 1979-81.

Gośćmi Iwony Malinowskiej będą Hanna Bielawska i Henryk Sytner.

27 lutego (poniedziałek), godz. 21:30

Hanna
Hanna Bielawska wraz z uczniami, Archiwum PR

Czytaj także

Zdzisław Nardelli. Z historii Teatru Wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:00
Dyrektor Teatru Polskiego Radia na przełomie lat 60. i 70. Antenę radiowej Dwójki wzbogacił o wiele wyjątkowych słuchowisk, przy produkcji których chętnie korzystał nowatorskich rozwiązań technicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Władysław Kłosiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 21:00
W Dwójkowej audycji wybitny klawesynista opowiadał o tym, jak się zmieniało wykonawstwo muzyki dawnej w Polsce w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Stromenger

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 06:10
Był związany z Radiem od początku. Pierwszy raz pojawił się na antenie w rku 1925 i przez następnych 50 lat jego głos towarzyszył pokoleniom melomanów.
rozwiń zwiń