Tak kręci Michał Englert

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 22:45
W "W Dwójce raźniej" porozmawiamy z cenionym operatorem filmowym, autorem zdjęć do najnowszych filmów Małgorzaty Szumowskiej oraz Jacka Borcucha.
Michał Englert podczas kręcenia jednej ze scen do filmu Jacka Bromskiego Wyprawa na Księżyc. Świnoujście, wrzesień 2012.
Michał Englert podczas kręcenia jednej ze scen do filmu Jacka Bromskiego "Wyprawa na Księżyc". Świnoujście, wrzesień 2012. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Z naszym gościem spotkamy się w bardzo gorącym momencie: w piątkowy wieczór na festiwalu Berlinale pokazany zostanie w konkursie głównym film Małgorzaty Szumowskiej "W imię" ze zdjęciami Englerta. Piątek to także dzień premiery filmu Jacka Borcucha "Nieulotne" ze zdjęciami tego samego operatora, które nagrodzone zostały w tym roku w Konkursie Kina Światowego na festiwalu Sundance - największym festiwalu kina niezależnego na świecie.
Współpraca Michała Englerta z Małgorzatą Szumowską w kinie fabularnym trwa od 2000 roku, kiedy powstał wyróżniony za wartości artystyczne na festiwalu w Salonikach "Szczęśliwy człowiek", pełnometrażowy debiut fabularny reżyserki. Wcześniejsza etiuda szkolna reżyserki przyniosła operatorowi nagrodę za zdjęcia na festiwalu w Meksyku. Duet pracował razem również przy filmie "Ono" w 2004 roku. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film "33 sceny z życia", zrealizowany w 2008, przyniósł Szumowskiej nagrodę za reżyserię, a Englertowi -  za zdjęcia. Później twórcy nakręcili razem "Sponsoring", który poza Polską funkcjonował pod bardziej trafionym tytułem "Elles". Scenariusz najnowszego filmu Szumowska napisała właśnie wraz ze swoim operatorem Michałem Englertem. Tym bardziej emocjonujący staje się moment prezentacji filmu na festiwalu Berlinale, niemal równolegle z naszym radiowym spotkaniem.
Michał Englert zaangażował się też w kino tworzone przez Jacka Borcucha. Film "Wszystko co kocham" z 2009 roku, tak jak przed dwoma tygodniami "Nieulotne", pokazywany był na festiwalu Sundance. 
Magdalena Juszczyk porozmawia z operatorem m.in. o fotografowaniu młodości i o tym, czy wysmakowanie zdjęć filmowych jest dla niego priorytetem.
8 lutego (piątek), godz. 18.00

Czytaj także

Mirosław Baka: Pohulać mogę w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 08:30
Od czasu debiutu filmowego u Krzysztofa Kieślowskiego gość Dwójki postrzegany był jako "typ spod ciemnej gwiazdy". Zanim wydobył się z tej szuflady, reżyserzy teatralni odkryli inne twarze Mirosława Baki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość. Dowody na istnienie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 00:45
Kobieta jest tu może zbyt empatyczna. Mężczyzna – zbyt słaby. Ale w tej historii o skomplikowanej relacji dwojga można odnaleźć własne emocje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Landowska: drżę przed wejściem do studia

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 09:10
Jak podkreśla aktorka, praca w radiowym teatrze to wielkie wyzwanie. - To może się wydawać bardzo proste, że wystarczy usiąść przed mikrofonem, że można być dobrym aktorem i to się samo zrobi, ale tak nie jest - mówi gość "W Dwójce raźniej"
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dla aktora koniec filmu jest jak koniec wakacyjnych kolonii"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 10:02
- Ja nie tęsknie do granych postaci, tylko tęsknie za atmosferą planu i ludźmi, bo to jest dla mnie istota filmu - mówił w Dwójce Łukasz Simlat. Do wysłuchania rozmowy z cenionym aktorem teatralnym i filmowym zaprasza Magdalena Juszczyk.
rozwiń zwiń