Miłość. Dowody na istnienie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 00:45
Kobieta jest tu może zbyt empatyczna. Mężczyzna – zbyt słaby. Ale w tej historii o skomplikowanej relacji dwojga można odnaleźć własne emocje.
Audio
Julia Kijowska, Marcin Dorociński. Kadr z filmu Miłość, reż. Sławomir Fabicki
Julia Kijowska, Marcin Dorociński. Kadr z filmu "Miłość", reż. Sławomir FabickiFoto: mat. prasowe

Sławomir Fabicki, ceniony reżyser i scenarzysta, filmów nie tworzy zbyt często. Jednak od czasu, gdy jego etiuda szkolna z 2001 r. "Męska sprawa" zyskała nominację do Oscara, Fabicki mocno zaznacza swoją obecność w kinie kolejnymi tytułami. Zrealizowany w 2005 r. film "Z odzysku" zauważony został nie tylko na festiwalu w Gdyni (Złote Lwy za zdjęcia i montaż), ale też w Cannes (Nagroda Jury Ekumenicznego). Najnowszy film reżysera bierze udział w konkursie międzynarodowym tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
"Miłość" to najdojrzalsze dzieło twórcy, dowód reżyserskiej precyzji i niezwykłego podejścia do aktora. W rolach głównych zagrali: Julia Kijowska i Marcin Dorociński, w rolach drugoplanowych - Adam Woronowicz, Dorota Kolak i Marian Dziędziel. – Ten film jest kameralny, skupiony na aktorach, niespektakularny, to film twarzy, film portretu ludzkiego – mówił w Dwójce Sławomir Fabicki.
Tak jak w "Męskich sprawach", a później w filmie "Z odzysku", tak i teraz w "Miłości" naświetlane są emocje, dla których ekran bywa bezwzględny. Najnowszy film Sławomira Fabickiego to historia skomplikowanej relacji małżeńskiej Marii i Tomka, trzydziestolatków, którym pozornie nie brakuje niczego do szczęścia. Maria odnosi sukcesy zawodowe, Tomek również spełnia się w swojej pracy. Wspólnie urządzają mieszkanie, spodziewają się dziecka. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zburzyć ich związku. Maria jednak zataja pewne wstrząsające wydarzenie, które zmienia nie tylko ją, ale także ich związek. Miłość tych dwojga zostaje poddana długotrwałej próbie. – Myślę, że ten film jest bardziej dla ludzi po trzydziestce. Każdy widz będzie jakoś filtrował tę historię przez siebie – opowiadał reżyser.
Czy ta opowieść jest dowodem na istnienie miłości? – Ciężko jest mówić o miłości, ona jest niedefiniowalna.
Audycję z cyklu "W Dwójce raźniej" prowadziła Magdalena Juszczyk.


Czytaj także

"Gram, a nie bywam w show-biznesie"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 13:49
Siostra kochana przez brata, walcząca o przetrwanie Żydówka, a już niedługo Danuta Wałęsa u Andrzeja Wajdy – to tylko polskie role Agnieszki Grochowskiej. Często gra za granicą: ma tytuł najlepszej aktorki w Norwegii i w Belgii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macho polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 08:27
– Jak dostaję jakąś filmową propozycję, patrzę w lustro i już wiem, dlaczego – mówił w Dwójce Mirosław Zbrojewicz, aktor od ról charakterystycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracować z aktorem, bez jego szkody psychicznej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 09:00
- Glińska tworzy teatr bardzo ludzki, opowiadający o człowieku – przekonywała w audycji "W Dwójce raźniej” Aleksandra Popławska, aktorka teatralna, filmowa, reżyser.
rozwiń zwiń