Rabsztyn - zamek dzisiejszych i średniowiecznych rycerzy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 07:20
Legenda głosi, że pod ruinami tego średniowiecznego zamku znajduje się drugi. W jego komnatach śpią zaklęci rycerze. O podaniach związanych z tym miejscem i aktywności opiekunów Rabsztyna opowiadaliśmy w piątek w Dwójce.
Ruiny w Rabsztynie
Ruiny w RabsztynieFoto: wikipedia commons/użytkownik Konrad Kurzacz

W opisie Długosza Rabsztyn (obecnie ruina dawnego zamku rycerskiego na Szlaku Orlich Gniazd) to "góra kamienna, słynna zamkiem pobliskim miastu Olkusz, otoczonym bogatymi złożami ołowiu". Niepotwierdzona źródłowo tradycja przypisuje powstanie zamku Toporczykom, może jeszcze w XIII wieku.
O historii rabsztyńskiego zamku opowiedzieli w "Notatniku Dwójki": prezes Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn - Jacek Sypień oraz członkowie Bractwa Rycerskiego Kruk - Artur Payerchin i Jan Halski.
Audycję przygotowała Monika Pilch.
26 lipca (piątek)

Zobacz więcej na temat: HISTORIA średniowiecze
Czytaj także

Hotel Lambert: mityczne miejsce, które inspirowało największych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 19:00
Salon, w którym bywali Chopin, Mickiewicz i Norwid, siedziba popowstaniowego sztabu politycznego, architektoniczne arcydzieło - tym wszystkim był Hotel Lambert. O przyczółku polskości, który spłonął w Paryżu w nocy z 8 na 9 lipca, mówili w Dwójce profesor Rafał Habielski i Krzysztof Rutkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nerwowy z wikliną nie da rady. W Rudniku mają do niej serce

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 15:50
- Z naszej wikliny powstała biała fasada polskiego pawilonu na japońskie EXPO. Uplecione z różowej wikliny jest też centrum informacji turystycznej w Abu Dhabi – w "Notatniku Dwójki" odwiedziliśmy stolicę polskiego wikliniarstwa, Rudnik nad Sanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niekończąca się historia dawnych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 17:00
Z domowych zasobów prosto na wystawy. O trudach archiwizowania starych zdjęć mówiły założycielki Fundacji Archeologii Fotografii.
rozwiń zwiń