Kto się boi "Opery za trzy grosze"?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 09:30
85 lat od premiery słynnej sztuki Bertolta Brechta rozmawialiśmy w Dwójce o twórczości teatralnej znakomitego niemieckiego dramaturga i poety.
Bertolt Brecht
Bertolt BrechtFoto: Jörg Kolbe/ Bundesarchiv/Wikipedia, lic. CC

Brecht skierowane przeciwko społeczeństwu burżuazyjnemu, z ducha pacyfistyczne dramaty pisał zgodnie ze swoimi zasadami teatru epickiego, teatru o charakterze antyiluzyjnym, gdzie wprowadzał "efekty obcości” w celu wytworzenia dystansu widza do akcji dramatycznej. Pozostawił po sobie wiele sztuk wystawianych po dziś dzień na deskach teatrów całego świata (m.in.: "Opera za trzy grosze", "Karabiny pani Carrar", "Strach i nędza trzeciej Rzeszy", "Życie Galileusza", "Matka Courage i jej dzieci", "Kariera Artura Ui", "Kaukaskie kredowe koło"). Był też wybitnym poetą lirycznym i satyrycznym. Po wojnie do końca życia wraz z żoną Helene Weigel prowadził w Berlinie Wschodnim słynny teatr "Berliner Ensemble”.
Audycję przygotował Jacek Wakar.
26 sierpnia (poniedziałek)

Czytaj także

Wiedeń snobów i megalomanów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 00:13
"Wycinka", skandalizująca powieść Thomasa Bernharda, była przez pewien czas objęta w Austrii zakazem rozpowszechniania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa historia paktu z diabłem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 09:00
W wieczornym słuchowisku: "Opowieść gminna o doktorze Johannie Faustusie, wielce znakomitym czarnoksiężniku i magu" Johanna Spiesa – radiowa adaptacja pierwszej, z XVI wieku!, książki o tajemniczym uczonym.
rozwiń zwiń