Książę w teatrze - Konstanty Puzyna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 09:40
W "Opowieściach po zmroku" wspominamy najwybitniejszego polskiego krytyka teatralnego, znawcę Witkacego.
Jako krytyk Konstanty Puzyna zadebiutował w roku 1947, od 1956 do 1969 był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika Dialog, poświęconego dramaturgii współczesnej a w latach 1971 - 1989 jego redaktorem naczelnym. Przez jakiś czas pełnił funkcję kierownika  literackiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
Jako krytyk Konstanty Puzyna zadebiutował w roku 1947, od 1956 do 1969 był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika Dialog, poświęconego dramaturgii współczesnej a w latach 1971 - 1989 jego redaktorem naczelnym. Przez jakiś czas pełnił funkcję kierownika literackiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.Foto: Alan Cleaver/FLICKR

Istotnie, był  księciem. Jego ojciec - książę Włodzimierz Władysław Puzyna herbu Oginiec - ożenił się z Marią Letycją Zielińską herbu Świnka. Trzynastego kwietnia 1929 roku urodził się im syn Konstanty Antoni Puzyna - taki jest rodowód najwybitniejszego polskiego krytyka teatralnego, eseisty, edytora i poety.
Z racji wydania w 1962 roku dwóch tomów "Dramatów" Stanisława Ignacego Witkiewicza uchodzi za pierwszego w Polsce "witkacologa".

Do historii teatru przeszły jego błyskotliwe recenzje i felietony, zebrane w książkach: "To, co teatralne", "Burzliwa pogoda", "Półmrok". Od pewnego momentu stał się zwolennikiem teatru awangardowego i studenckiego. Utrwalił w mistrzowskiej formie literackiej niektóre spektakle Kantora i Grotowskiego. W roku 1989 zaskoczył środowisko teatralne swoim debiutem poetyckim "Kamyki". Zmarł w sierpniu  1989 roku, w początkach  przemian w Polsce. Był bezdzietny, tak więc na nim zakończyła się historia rodu Zielińskich herbu Świnka, którzy mieli w herbie sentencję: "Umiarkowany w szczęściu, nieugięty w klęsce".
W audycji Konstantego Puzynę wspominać będą jego bliscy współpracownicy z "Dialogu" - profesor Małgorzata Szpakowska i obecny naczelny redaktor pisma - Jacek Sieradzki, a także dyrektor Teatru Telewizji, autor "Szkiców o Puzynie" - Wojciech Majcherek.
***
Na audycję "Opowieści po zmroku" zapraszamy w poniedziałek (12.01) w godzinach 21.00-22.00. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Kto sprawił, że boimy się kultury wysokiej?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 19:00
- Muzykę poważną wymyśliła w XVIII wieku wiedeńska arystokracja by odróżnić się od klasy średniej. Potem to właśnie burżuazja przejęła cały model - wyjaśniał muzykolog Ziemowit Socha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teatr musi wychować sobie sponsorów"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 18:50
- Edukacja teatralna w szkołach odbywa się w minimalnym zakresie. Ciężar ten muszą podjąć teatry - mówił w Dwójce Sebastian Majewski z Narodowego Starego Teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybitny i okrutny. Bogusławski według Węgrów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 19:44
- To niezwykle ciekawy splot historii i fantazji autorskiej - mówiła o sztuce "Szalbierz" Györgyego Spiró dr Halina Waszkiel, autorka prac o teatrze i dramacie XIX wieku.
rozwiń zwiń