X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto sprawił, że boimy się kultury wysokiej?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 19:00
- Muzykę poważną wymyśliła w XVIII wieku wiedeńska arystokracja by odróżnić się od klasy średniej. Potem to właśnie burżuazja przejęła cały model - wyjaśniał muzykolog Ziemowit Socha.
Audio
  • Ziemowit Soch: nacisk na doskonalenie, skomplikowanie i hermetyczność w kulturze to wymysł wiedeńskiej artystokracji (Dwójka)
  • Maciej Nowak: powinniśmy znieść barierę, jaką teatt wytwarza wobec ludzi (Dwójka)
  • Robert Kiełb o przemianach etykiety w kwestii ubioru (Dwójka)
  • Wojciech Nentwig o etykiecie filharmonicznej (Dwójka)
  • Prof. Barbara Osterloff o dobrych i złych obyczajach w teatrze (Dwójka)
  • Rozmowa z dr Grażyną Bastek (Dwójka)
Pałac cesarski w Wiedniu. W tym mieście wymyślono muzykę poważną. Czy skomplikowana etykieta pogłębia przeżycie estetyczne, czy tylko ogranicza krąg odbiorców?
Pałac cesarski w Wiedniu. W tym mieście wymyślono "muzykę poważną". Czy skomplikowana etykieta pogłębia przeżycie estetyczne, czy tylko ogranicza krąg odbiorców?Foto: Heinz-Peter Deska, lic. CC, wikipedia

Może więc warto odrzucić etykietę kultury wysokiej stanowiącej, zdaniem Macieja Nowaka, narzędzie społecznej opresji. - Badania pokazują, że wiele osób nie chodzi do teatru, bo zwyczajnie się boi, że nie ma odpowiednich kompetencji kulturowych. Czy nie lepiej byłoby, gdyby teatry stały się otwartymi miejscami, w których możemy swobodnie porozmawiać o ważnych sprawach - pytał krytyk teatralny.

Zalety rozluźnienia etykiety zauważa również stylista Robert Kiełb. Zarazem tęskni on za dawnymi wytrawnymi obyczajami. - Wyjście do teatru czy filharmonii oznaczało kiedyś odcięcie od codziennego życia. Specjalne przygotowania pozwalały lepiej przeżyć emocje związane ze sztuką. Zmiana ubioru na odświętny dawała rodzaj psychicznego oczyszczenia, czyniła nas innymi ludźmi - opowiadał

Ale, skoro frak był kiedyś codziennym strojem, to czy dżinsy i sweter mogą stać się współczesnym garniturem? Czy w teatrze wolno palić e-papierosy? I dlaczego Christopher Hogwood zachęca do klaskania pomiędzy częściami utworów?

***

Specjalna audycja sylwestrowa

Prowadził: Adam Suprynowicz

Goście: Ziemowit Socha (muzykolog), Maciej Nowak (krytyk teatralny), Robert Kiełb (stylista), Wojciech Nentwig (animator życia muzycznego), prof. Barbara Osterloff (teratrolog), dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 31.12.2014

Godzina emisji: 18.00

mm

Zobacz więcej na temat: KULTURA MUZYKA SZTUKA TEATR
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
pons2015-01-03 19:07 Zgłoś
Użytkownik pons napisał
Wiedzę, misie białe, że po moim komentarzu natychmiast przesunęliście to na daleki drugi plan. I dobrze. Ale niedobrze, że mojego komentarza tu nie ma! To jest OPRESJA - że zacytuję Waszego Klasyka (MN). Zatem jak, będziecie nadal opresywni, czy w imię postmodernistycznych ideałów zamieścicie oba moje komentarze - i ten dawniejszy i ten obecny?
Zero i pół, to nie Osiem i pół, co prawda, ale niech Wam będzie. Macie Nowy plus dodatni u mnie; w tym pół tego plusa na wyrost.
pons2015-01-03 11:50 Zgłoś
Wiedzę, misie białe, że po moim komentarzu natychmiast przesunęliście to na daleki drugi plan. I dobrze. Ale niedobrze, że mojego komentarza tu nie ma! To jest OPRESJA - że zacytuję Waszego Klasyka (MN). Zatem jak, będziecie nadal opresywni, czy w imię postmodernistycznych ideałów zamieścicie oba moje komentarze - i ten dawniejszy i ten obecny?

Czytaj także

Kultura roku 2014. Ranking dziennikarzy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 14:00
– Najbardziej spektakularnym wydarzeniem ostatnich 12 miesięcy była inauguracja nowej siedziby NOSPR w Katowicach – mówił Jacek Hawryluk. A jak typowali inni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Nowy Rok w rytmie walca! Transmisja wideo z Wiednia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 16:00
Słynne walce i polki Straussów w najlepszym wykonaniu i doborowym towarzystwie. Dwójka zaprasza na transmisję niezwykłego koncertu.
rozwiń zwiń