Nie żyje Szewach Weiss. Były ambasador Izraela zmarł w wieku 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 13:45
W wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego. Informację o jego śmierci podał redaktor dziennika "Haaretz", Ofer Aderet. 
Szewach Weiss w studiu Programu Drugiego Polskiego Radia.
Szewach Weiss w studiu Programu Drugiego Polskiego Radia. Foto: Polskie Radio

Polska ambasada w Izraelu żegna Szewacha Weissa. "Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu, Ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela, odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Niech spoczywa w pokoju" - głosi wpis na Twitterze polskiej ambasady w Izraelu.

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu (obecnie Ukraina), w rodzinie żydowskiej. Po wkroczeniu Niemców, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Najpierw ukrywali się u Ukrainki, Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali, a następnie u innej Polki Marii Potężnej.

W 1947 roku rodzina Szewacha Weissa wyemigrowała do Izraela. W latach 60. ubiegłego wieku służył w izraelskiej armii, skończył studia i oddał się pracy naukowej, a następnie polityce. Weiss był członkiem Knesetu przez 18 lat, od 1981 do 1999.

"Zasłużony dla Kultury Polskiej" 

Na początku XXI wieku był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000 - 2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji w Polsce brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego biegła znajomość języka polskiego.

Uhonorowano go odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w uznaniu zasług na rzecz pogłębienia zrozumienia między Polakami i Żydami, niwelowania wzajemnych uprzedzeń oraz pielęgnowania wspólnego dziedzictwa i tradycji.

Od kilku lat współpracował regularnie z tygodnikiem "Wprost", a także publikował komentarze w "Rzeczpospolitej".

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Szewach Weiss: Polska ma mnóstwo zalet, mam tutaj wielu przyjaciół

IAR/jb

Czytaj także

Prof. Szewach Weiss: Polsce należą się reparacje od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 07:35
Sprawę reprywatyzacji trzeba w końcu załatwić, np. kompensując straty - podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce. Ocenił też, że Polsce należą się reparacje ze strony niemieckiej, bo zburzyli Polskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szewach Weiss: Polska ma mnóstwo zalet, mam tutaj wielu przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 13:00
- Nasza domowa biblioteka była po niemiecku, ponieważ mój ojciec skończył szkołę tym języku. Z mamą rozmawiałem głównie w jidysz, w święta modliliśmy się po hebrajsku z akcentem jidysz, z kolegami rozmawiałem po polsku albo po ukraińsku. To byli ludzie z uśmiechem, żyliśmy w dobrej atmosferze, ja znam inną stodołę, w tej Polacy ratowali Żydów - mówił na antenie Dwójki Szewach Weiss.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu Szewach Weiss

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 13:48
W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec". "Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował." - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, komentując wiadomość o śmierci Weissa.
rozwiń zwiń