Marcin Wasilewski Trio na urodzinach radiowej Dwójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 19:20
W dniu urodzin radiowej Dwójki w cyklu "Jazz.PL" wystąpiło Marcin Wasilewski Trio. Okazje do świętowania są dwie, to nie tylko urodziny Programu 2 Polskiego Radia, ale też jubileusz istnienia zespołu, który od stycznia artyści celebrują międzynarodową trasą koncertową zatytułowaną "30th Anniversary Tour 2024". 

ZOBACZ WIDEO:

[You Tube Dwójki]

Marcin Wasilewski Trio na scenie od 30 lat

Marcin Wasilewski Trio uznawane jest za jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia. Cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. Grupa łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego tria, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie własny rozpoznawalny głos.

To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, co w kontekście tegorocznego jubileuszu widać szczególnie wyraźnie.

Czytaj też:

- Zaczęło się już w liceum muzycznym, zainteresowałem się muzyką jazzową i zapraszałem mojego kolegę z klasy Sławka Kurkiewicza, aby towarzyszył mi na gitarze basowej. Stawialiśmy pierwsze kroki, mieliśmy magnetofon z podkładami perkusyjnymi - mówił o początkach muzycznej drogi Marcin Wasilewski podczas wywiadu w radiowej Dwójce.

W 1994 roku do składu dołączył perkusista Michał Miśkiewicz. - Dla mnie każdy koncert wciąż jest świętem, czuję, że ze strony chłopaków jest tak samo. Mam wrażenie, że tak jest od początku, od pierwszego wspólnie zagranego utworu, a było to "Softly as in a Morning Sunrise" na warsztatach jazzowych w Puławach, kiedy w składzie pojawił się Michał Miśkiewicz. Czułem wtedy ogromną ekscytację! - dodaje lider tria.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Skład:

Marcin Wasilewski - fortepian

Sławomir Kurkiewicz - kontrabas

Michał Miśkiewicz - perkusja

Prowadzenie koncertu: Piotr MetzRoch Siciński i Andrzej Zieliński.

Cykl "Jazz.PL" w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Aga Zaryan, Maciej Obara, Mikołaj Trzaska, EABS, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Kosmonauci, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid).

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (1.03) w godz. 18.00-19.00. 

mo/pg

Czytaj także

Przełomowa płyta Marcin Wasilewski Trio [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 15:54
Bohaterem audycji "Jazz.PL" był zespół Marcina Wasilewskiego. W studiu S3 Polskiego Radia wybrzmiały kompozycje z płyty "Trio" wydanej w 2005 roku. Był to przełomowy album w karierze formacji – pierwszy raz kiedy, niezależnie od współpracy z Tomaszem Stańko, muzyka zespołu Marcina Wasilewskiego ukazała się w prestiżowej wytwórni ECM.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Keith Jarrett według Marcina Wasilewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:00
Gościem audycji był pianista jazzowy i kompozytor Marcin Wasilewski, którego muzycznym idolem jest geniusz fortepianu jazzowego - Keith Jarrett.
rozwiń zwiń