Polskie Radio
Section05
marcin wasilewski

Marcin Wasilewski Trio na urodzinach radiowej Dwójki [ZOBACZ WIDEO]

W dniu urodzin radiowej Dwójki w cyklu "Jazz.PL" wystąpiło Marcin Wasilewski Trio. Okazje do świętowania są dwie, to nie tylko urodziny Programu 2 Polskiego Radia, ale też jubileusz istnienia zespołu, który od stycznia artyści celebrują międzynarodową trasą koncertową zatytułowaną "30th Anniversary Tour 2024". 
Zobacz więcej na temat:  marcin wasilewski Sławomir Kurkiewicz Michał Miśkiewicz Jazz koncert Roch Siciński Piotr Metz Andrzej Zieliński pr poleca

Marcin Wasilewski o 30-leciu jego zespołu. "Muzyka wciąż jest naszą pasją, cieszymy się sobą nawzajem"

- Myślę, że ważny jest samorozwój, rozwój każdego z nas z osobna. To buduje wspólne zrozumienie, poszukiwanie nowych, inspirujących utworów. Wszyscy gramy również z innymi artystami, szczególnie Michał i Sławek. To pozwala nam zachować świeżość w naszym wspólnym graniu przez te 30 lat - mówił w Dwójce pianista Marcin Wasilewski.
Zobacz więcej na temat:  marcin wasilewski Jazz fortepian Roch Siciński Dwójka

Nowa płyta na 20-lecie współpracy Marcin Wasilewski Trio z wytwórnią ECM

- Pierwszych nagrań dokonaliśmy wspólnie z Tomaszem Stańko na jego płytę "Soul of Things". Od tamtego momentu ta współpraca trwa i ma się dobrze. Jest to już nasz siódmy krążek w tej wytwórni - mówił w "Poranku Dwójki" Marcin Wasilewski w dniu premiery płyty "En attendant", która ukazała się nakładem słynnej monachijskiej wytwórni ECM.
Zobacz więcej na temat:  marcin wasilewski płyta Roch Siciński Dwójka MUZYKA

Marcin Wasilewski: jestem bardzo ciekaw, jak zabrzmią te utwory

- Słucham tych nagrań od kilku dni i mile wspominam tamte chwile. Mam pewne uwagi do tego płytowego wykonania, jest tu szereg inspiracji muzyką klasyczną, ale także popem. Zapraszam serdecznie na koncert - mówił na antenie Dwójki pianista Marcin Wasilewski. W najbliższy piątek 16 lipca Marcin Wasilewski Trio na koncercie w Studiu S-3 zaprezentuje muzykę z albumu wydanego w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jazz marcin wasilewski Dwójka Roch Siciński

"Pamięć Komedy". Koncert Marcin Wasilewski Trio [ZOBACZ WIDEO]

Marcin Wasilewski Trio to kolejni muzycy, którzy zagrali w ramach wydarzenia "Pamięć Komedy". Artyści wykonali utwory naszkicowane przez Komedę, które zachowały się w domowych zbiorach i pochodzą z zeszytu z pierwszymi kompozycjami Mistrza. Zapraszamy do obejrzenia wideo z koncertu, który muzycy zagrali 27 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Krzysztof Komeda marcin wasilewski Międzynarodowy Dzień Jazzu w Dwójce 2021

Marcin Wasilewski: zagramy pierwsze kompozycje Komedy

- Słuchałem muzyki Krzysztofa Komedy na kasetach i byłem nim bardzo zafascynowany. Gdy otrzymałem prymki (zapis linii melodycznej i najprostszej harmonii - przyp. red.) Komedy od Jana Ptaszyna Wróblewskiego wiedziałem, że mamy gotowy materiał na debiutancką płytę - mówił w Dwójce Marcin Wasilewski, kompozytor i pianista jazzowy.
Zobacz więcej na temat:  Jazz marcin wasilewski Krzysztof Komeda Jan Ptaszyn Wróblewski Tomasz Lach Piotr Metz

Marcin Wasilewski: zagramy w miejscu, gdzie otwieram swoją duszę

- Emocje na Domówce są inne, bo sytuacja ma miejsce w moim domu. To miejsce intymne i trochę miałem problem, że pokazuję swoje miejsce, gdzie się zagłębiam, otwieram na siebie i swoją wrażliwość. Ale mam nadzieję, że emocje zawarte w tych trzydziestu minutach słuchacze dobrze odbiorą - mówił w Dwójce polski kompozytor i pianista jazzowy, który będzie bohaterem kolejnej odsłony "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce marcin wasilewski Dwójka Jazz Paweł Siwek