Feliks "Manggha" Jasieński i jego kolekcja

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 20:31
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie świętuje trzydziestolecie. Jednostka powstała dzięki Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie i Andrzejowi Wajdzie, którzy m.in. chcieli stworzyć miejsce dla części niezwykłej kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. 
Krakowskie muzeum powstało przede wszystkim po to, aby prezentować eksponaty o tematyce japońskiej z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego
Krakowskie muzeum powstało przede wszystkim po to, aby prezentować eksponaty o tematyce japońskiej z kolekcji Feliksa "Mangghi" JasieńskiegoFoto: Longfin Media/Shutterstock

Ostatnie zakupy do swojej kolekcji robił jeszcze na tydzień przed śmiercią. Zbiory przekazał, nie bez problemów, Muzeum Narodowemu w Krakowie, a znajdowało się w nich łącznie blisko 20 tysięcy dzieł. Feliks Jasieński nazywany był "Japończykiem w Galicji" czy "Medyceuszem", ale do historii przeszedł jako "Manggha".

Co oznacza wybrany przez niego pseudonim, jak budował kolekcję i co fascynowało go w japońskiej sztuce, opowiedziała prof. Anna Król, kuratorka wystawy "ZBLIŻENIE. Feliks "Manggha" Jasieński i jego kolekcja".

W audycji usłyszeliśmy także wypowiedź Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i archiwalne nagranie Andrzeja Wajdy.

*** 

Na audycję Rozmowy po zmroku w czwartek (12.12) w godz. 22.30-23.00 zaprosiła Aleksandra Łapkiewicz.

zch/pg

Czytaj także

Teatr osadzonych. Czy resocjalizacja poprzez sztukę istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 14:39
Nie jest to zjawisko nowe w polskim teatrze, choć w ostatnich latach nieco szerzej dyskutowane i obecne w powszechnej świadomości. W Krzywańcu, gdzie działa Centrum Sztuki Osadzonych, odbył się Festiwal Sztuki Osadzonych. Czy resocjalizacja poprzez sztukę istnieje? Co jest istotą teatru współtworzonego przez osoby osadzone?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny miesiąc po powodzi. Zniszczone domy i zabytki wymagają trudu odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 08:25
Tegoroczna powódź na południu Polski przyniosła ze sobą potężne zniszczenia. Ucierpiały domy, prywatne majątki, ale także wiele zabytkowych i historycznych miejsc i obiektów. Choć od przejścia fali powodziowej minęło już kilka miesięcy, to wydarzenie to jest ciągle żywe na zalanych terenach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o literackiej Nagrodzie Nobla dla Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 23:00
W cyklu "Miłosz jak świat" zapraszamy na opowieść o literackiej Nagrodzie Nobla dla Czesława Miłosza. 
rozwiń zwiń