X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Wyszkowski: Anna Walentynowicz to postać samostwórcza

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 09:37
- Są dwa rodzaje ludzi. Tacy, którzy pochodzą z jakiś środowisk i ich życie oraz poglądy odzwierciedlają to wychowanie, ale są też ludzie samostwórczy. Anna była osobą indywidualną, bogobojną, zupełnie odmienną od przeciętności. To była taka laicka święta - mówił w Dwójce legendarny działacz przedsierpniowej opozycji.
Audio
  • Anna Walentynowicz. Historia prawdziwa (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Anna Walentynowicz
Anna WalentynowiczFoto: PAP/Stefan Kraszewski

walentynowicz wałesa pap 1200.jpg
"To ja zatrzymałam Wałęsę". Wspomnienia Anny Walentynowicz

Sejm Rzeczpospolitej ustanowił Annę Walentynowicz (1929-2010) jedną z patronek roku 2019. Już za życia stała się legendą. Jej bezkompromisowa uczciwość, odwaga, prawdomówność, chęć pomagania słabszym, potrzebującym pozostaje w pamięci wszystkich, którzy ją znali. Komuniści nie potrafili jej złamać więzieniem, wyrokami sądowymi, próbą zabójstwa, pomówieniami. Ale także jej obóz pełen był ludzi niechętnych, zawistnych, takich, którzy próbowali tę legendę zniszczyć.

Kim była Anny Walentynowicz - drobna kobieta, której zwolnienie z pracy w Stoczni Gdańskiej spowodowało strajk tysięcy stoczniowców w jej obronie, a w rezultacie powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"? O tym w nagraniu audycji, w której mówiliśmy także o twardej szkole życia, którą przeszła, o jej pracy w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, konflikcie z Lechem Wałęsą, zasługach dla odzyskania niepodległości i tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: prof. Sławomir Cenckiewicz (historyk), Krzysztof Wyszkowski (działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie było kogoś na miarę Mandelsztama". Polscy pisarze i stalinizm

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 10:00
- To środowisko pisarskie, któremu przyszło zmierzyć się ze stalinizmem, było po prostu słabe - mówił prof. Jan Tomkowski w Dwójkowej audycji o tużpowojennych postawach literatów wobec narzuconego komunistycznego ustroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwy "Kolumb". Dezerter, bohater Powstania, kobieciarz

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 19:00
- O ile w pierwszych dwóch tomach swojej słynnej powieści "Kolumbowie. Rocznik 20" Roman Bratny korzystał z biografii Stanisława Likiernika, tak trzecią część oparł na fantazyjnym życiorysie Krzysztofa Sobieszczańskiego - o człowieku, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia opowiadał w Dwójce autor jego biografii Emil Marat.
rozwiń zwiń