X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Mazurek: dawne instrumenty robię bez użycia prądu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:11
- Przy rekonstrukcjach średniowiecznych staram się korzystać z narzędzi, które były dostępne w tamtych czasach oraz takimi technikami, jakie były wówczas możliwe - mówił w Dwójce lutnik, którego dzieła można oglądać między innymi w Gnieźnie na wystawie "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego".
Audio
  • Stanisław Mazurek o rekonstruowaniu średniowiecznych instrumentów (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Stanisław Mazurek
Stanisław MazurekFoto: Michał Nowak

Przy odtwarzaniu instrumentów Stanisław Mazurek korzysta z wielu różnych źródeł. Konstruktor wskazał przykładowo, że lirę z XIII wieku rekonstruuje w oparciu o wizerunek tego instrumentu na tympanonie w Trzebnicy. - Porównuję szczegóły tej liry z innymi przedstawieniami instrumentu. Szukam analogii ikonograficznych, korzystam z opisów i wiedzy na temat prawideł budowy.

Stanisław Mazurek wyjaśnił w jaki sposób ustala strój dawnych instrumentów oraz skąd czerpie wiedzę na temat materiałów, z których były one robione przed wiekami. Nasz gość opowiedział o swojej współpracy z dendrologami, archeologami i muzykologami. W audycji mogliśmy usłyszeć o problemach technicznych, z którymi mierzy rekonstruktor, ale też posłuchaliśmy brzmienia instrumentów, które wykonał.  

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Przygotował: Michał Nowak

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 22.00


Stanisław Mazurek, fot. Michał Nowak Stanisław Mazurek, fot. Michał Nowak

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orlando Consort. Bożonarodzeniowe radości i refleksje

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 13:00
– Chcieliśmy pokazać słuchaczom, jak wielkie zmiany dokonały się w muzyce w okresie od 1000 do 500 lat temu – mówił Angus Smith z zespołu Orlando Consort, którego koncert otworzył festiwal Actus Humanus Nativitas 2017.
rozwiń zwiń