X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Literacka Nagroda Nobla. Prof. Przemysław Czapliński: dla Olgi Tokarczuk literatura to medium wrażliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 09:18
- Ten kapitalny, ciekawy, zawsze frapujący fenomen o nazwisku Olga Tokarczuk polega na tym, że ona ma czytelników z różnych pokoleń, z różnych opcji światopoglądowych, o różnych preferencjach estetycznych - mówił w Dwójce o laureatce literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Audio
  • O twórczości Olgi Tokarczuk i Petera Handke, laureatów literackiej Nagrody Nobla (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: STRINGER/PAP/EPA

pap olga tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

W czwartek (10.10) Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 otrzymała Olga Tokarczuk. Polska pisarka została uhonorowana, jak podano w uzasadnieniu, "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

- Mam wrażenie, że Olga Tokarczuk zawsze zaczyna, chcąc napisać klasyczną powieść, ale potem ciągnie ją w rozmaite strony. Polega to na tym, że do głosu dojść może, jako pewnego rodzaju medium narracyjne, niemal wszystko. Wyobraźni dostępny jest np. taki oto pomysł, że narracja będzie prowadzona wyłącznie z perspektywy ucha. Przemieszcza się ono po świecie, jest niesłychanie wrażliwe, słyszy rozmaite odgłosy, cała akustyka, fonia świata do niego dociera. Potem jednak temu medium narracyjnemu zmienia się koncept i zaczyna ono wędrować po świecie jako wyłącznie zmysł powonienia albo wzroku. Ten pomysł z nieustabilizowanym ośrodkiem narracyjnym będzie się u Olgi Tokarczuk ciągle powtarzał i odmieniał aż do "Ksiąg Jakubowych" - podkreślał prof. Przemysław Czapliński.

Tokarczuk_1200.jpg
Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą

Nobel 2019 dla Petera Handke

Z naszymi gośćmi, wśród których był również krytyk Wojciech Szot, rozmawialiśmy m.in. o literackich początkach Olgi Tokarczuk (tomik poezji z 1989 r.) i jej najważniejszych książkach. Z kolei Justynę Czechowską - tłumaczkę i znawczynie Szwecji - pytaliśmy, co w pisarstwie polskiej autorki mogło ująć Królewską Akademię. Drugim bohaterem audycji był Peter Handke - pisarz, dramaturg i eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 2019. O jego twórczości teatralnej opowiadał reżyser Zbigniew Brzoza.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński

Goście: prof. Przemysław Czapliński (UAM), Wojciech Szot (krytyk literacki), Justyna Czechowska (tłumaczka, znawczyni Szwecji)

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 16:12
- Jestem bardzo ciekawy, co Olga Tokarczuk napisze teraz, bo ona nigdy się nie powtarza. Pracuje fantastycznie i za każdym razem wymyśla coś nowego. Tym, co ją wyróżnia spośród innych pisarzy nie jest tworzenie autonomicznej fikcji pochłaniającej czytelnika. Ona chce coś zmienić w naszych głowach, w naszym spojrzeniu na świat - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:47
Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Pogratulowali jej m.in. prezydent, premier i minister kultury. "To wielki dzień dla polskiej literatury" - napisał na Twitterze Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:12
Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką na temat jej książki "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów" Aleksandra Nowaka.
rozwiń zwiń