"Kochamy kolory". Galeria Rusz, czyli sztuka na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 08:12
- Od początku te prace były bardzo kolorowe. Sztuka współczesna dosyć oszczędnie i rzadko operuje kolorem, raczej myśli o kolorze w kontekście kiczu. Jak jest za dużo koloru, to taka niepoważna sztuka. A my myślimy dokładnie odwrotnie, że sztuka bez kolorów jest do kitu! - mówił o swoich pracach w przestrzeni publicznej plastyk Rafał Góralski.
Audio
  • Rozmowa z Joanną Górską i Rafałem Góralskim o bilbordowej Galerii Rusz (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Bilbordy Galerii Rusz
Bilbordy Galerii RuszFoto: PAP/Wojtek Szabelski

Od ponad 20 lat dwoje artystów - Joanna Górska i Rafał Góralski prowadzą w Toruniu bilbordową Galerię Rusz. Imponująca jest liczba ponad 500 artystycznych bilbordów, które wyrywają przechodniów i kierowców z codziennego biegu. Galeria wpisała się już w toruński pejzaż, a artyści wciąż rozszerzają swoje pole działania, wdzierając się w obszar wszechotaczającej nas reklamy.

Przywołując wspomnienia artystów, wróciliśmy m.in. do lat 90., kiedy swoje prace malowali bezpośrednio na bilbordach, co miesiąc tworząc monumentalny obraz. - Zaczęliśmy od muralu, dlatego łatwo było nam przerzucić się na bilbordy - opowiadał o początkach działalności artystycznej Rafał Górski. - Bilbord ma 12 m2, malowaliśmy na raty i szkicowaliśmy po kawałku, bo nie mieściły się nam w mieszkaniu. Potem sklejaliśmy ze sobą dużo kartek.

Joanna Górska przyznała, że droga do własnego stylu była długa. - Moje prace były najpierw bardzo malarskie, ale z czasem stały się bardziej uproszczone i plakatowe - wyjaśniała. Wyjście na ulicę umożliwiło plastykom odnalezienie swojego miejsca na artystycznej mapie Polski. - Przestrzeń publiczna pozwala nam bez ingerencji, bez cenzury pokazywać własne prace. To nas ujęło, że możemy w trakcie malowania spotykać się z ludźmi - opowiadała plastyczka.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Joanna Górska,  Rafał Góralski

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 21.30

uk

Czytaj także

Wyniesione z młodości. "Lekcja fruwania" Andrzeja Krauze w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 11:21
– Dziś nie mógłbym wydrukować takich ilustracji, bo one były dosadne, brutalne, były komentarzem do rzeczywistości. Niektórzy mówili "Już nie musimy czytać artykułu, bo zrobiłeś to lepiej" - wspominał na antenie Dwójki rysownik Andrzej Krauze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: przestrzeń ludzi sztuki i manga nawiązująca do tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 21:39
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie wyruszamy aż do Tokio, gdzie w Kaikai Kiki Gallery możemy oglądać grafiki japońskiego artysty Takashiego Murakamiego.
rozwiń zwiń