Galerie na świecie: przestrzeń ludzi sztuki i manga nawiązująca do tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 21:39
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie wyruszamy aż do Tokio, gdzie w Kaikai Kiki Gallery możemy oglądać grafiki japońskiego artysty Takashiego Murakamiego.
Audio
  • Sztuka w Czwórce - zakazane prace Warhola i "Warhol" w Japonii (Stacja kultura)
Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie (MAXXI  National Museum of the XXI Century Arts). Budynek został zaprojektowany przez architektkę Zahę Hadid
Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie (MAXXI National Museum of the XXI Century Arts). Budynek został zaprojektowany przez architektkę Zahę Hadid Foto: Shutterstock/robertonencini

Tokio, Perrotin

Takashi Murakami to współczesny twórca nazywany "japońskim Andym Warholem". Znany ze swoich grafik, które wpisują się w nawiązujący do kultury Japonii współczesny pop-art. Jest jednym z najbardziej znanych artystów na świecie. Współpracował z takimi markami jak Louis Vuitton, Marc Jacobs i artystami: Kanye West, Pharrell Williams. W muzeum Perrotin po raz pierwszy na tak dużej wystawie będzie można obejrzeć grafiki, które stworzył we współpracy z wydawnictwem Doraemon.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Perrotin Gallery (@galerieperrotin)

Oslo, Teknisk Museum

Stolica Norwegii zaprasza na muzyczną podróż w czasie. Na wystawie "Music Machines" poszukamy związków między muzyką, a technologią. Historie te związane są z wieloma unikatowymi przedmiotami, które odzwierciedlają ducha czasu, w którym zostały stworzone, jak i ludzi, dla których zostały stworzone.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Teknisk museum (@tekniskmuseum)

Nowy Orlean, Centrum Sztuki Współczesnej

W drodze po najciekawszych wystawach na świecie na chwilę zatrzymaliśmy się też w Nowym Orleanie, a tam w Centrum Sztuki Współczesnej możemy oglądać wystawę "Femmes Féroces: Material Life x Femmes Noires". Wystawa, jak mówią jej autorzy celebruje kreatywność "kobiet Noir". To lokalna społeczność kobiet, które stają za pionierskimi projektami w dziedzinie kina, muzyki, sztuki, mody i aktywizmu. Co więcej nie jest to typowa przestrzeń muzealna. To interaktywna przestrzeń przypominająca domowy salon, która ma zachęcić nas do kreatywnych działań i dyskusji. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Contemporary Arts Center, NOLA (@cacnola)

W audycji rozmawialiśmy też o zakazanej sztuce Andy'ego Warhola i sztuce w służbie ochrony klimatu, które możemy oglądać w Londynie. Więcej na ten temat w nagraniu.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 10.15

AC

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu". Sztuka ruchu w BWA Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:27
BWA Wrocław Główny to nowe miejsce na mapie tego miasta, związane ze sztuką współczesną. Powstało w 2017 roku, kiedy Wrocław nosił jeszcze tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń