Namioty tureckie z kolekcji wawelskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 22:00
Służyły jako mieszkania, rezydencje, sztaby wojskowe, a nawet stajnie. Namioty tureckie z kolekcji wawelskiej są najważniejszymi obiektami nowej stałej wystawy "Sztuka Wschodu" na dwóch piętrach północnego skrzydła Zamku Królewskiego na Wawelu.
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
28:49 2020_10_13_21_31_07_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Namioty tureckie z kolekcji wawelskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Misternie i gęsto dekorowane aplikacjami o motywach roślinnych, nasycone kolorami - dominują czerwone, ale jest też i niebieski. Po wieloletniej, kompleksowej konserwacji można je oglądać od połowy września w Galerii Sztuki Wschodu.

Wystawie namiotów tureckich towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego, między innymi makaty i dywany, a także ceramika i militaria. Kunsztowne dzieła dowodzą wielkiego artyzmu tureckich rzemieślników i ukazują silne wpływy Orientu w czasach dawnej Rzeczpospolitej.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu), dr Magdalena Piwocka (kuratorka wystawy), dr Krzysztof M. Czyżewski (szef działu militariów), Anna Starzak (konserwatorka tkanin)

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 21.30 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Turcja - kraj wielu kolorów i smaków

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 22:23
Ceniący tradycję, rodzinny, pachnący przyprawami i mieniący się wyrazistymi barwami kraj. Taka jest Turcja, którą możemy oglądać w katalogach turystycznych i spotach reklamowych tego kraju. O tym, jak wygląda Turcja widziana oczami przewodniczki, która postanowiła tam zamieszkać opowie Agata Bromberek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milcarek: chrześcijan boli to, że Hagia Sofia nie wraca do swojego pierwotnego przeznaczenia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 19:41
- Ogromnie smutną rzeczą dla nas jako chrześcijan jest to, że Hagia Sofia nie wraca do swojego pierwotnego przeznaczenia, ale do przeznaczenia, które zostało jej narzucone drogą najazdu, podboju - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas".
rozwiń zwiń