Pożegnania - Agnieszka Kossakowska

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 09:22
Przyjaciółki po wypowiedzeniu jej imienia dodają: wspaniała osoba, mąż mówi: pozbawiona wad, syn z uśmiechem zdradzi, że nie lubiła, kiedy nazywano ją babcią. Agnieszka Kossakowska łączyła te wszystkie funkcje, a była przede wszystkim śpiewaczką. Zmarła 12 sierpnia br. w wieku 89 lat.
Agnieszka Kossakowska
Agnieszka Kossakowska Foto: ze zbiorów NAC

Posłuchaj
30:20 Dwójka Pożegnania 2.11.2020 agnieszka kossakowska.mp3 Reportaż "Agnieszka" o Agnieszce Kossakowskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Urodzona w Poznaniu w 1931 roku, uczyła się i studiowała w Konserwatorium w Sopocie, a w latach 1952-53 śpiewała i odnosiła sukcesy artystyczne w Operetce Bałtyckiej w Weselu Figara i Domku Trzech Dziewcząt, gdzie grała główne role.

W 1953 r. przeniosła się do Operetki Warszawskiej, gdzie występowała do 1962 r. i śpiewała tytułowe role w całym bez mała repertuarze operetkowym, a także wyróżniała się w grze aktorskiej, co otworzyło jej drogę do ekranu telewizyjnego i dużej rozpoznawalności.

W latach 60. nastąpił wyjazd do Indii i początek etapu jej roli jako żony ambasadora i działalności dyplomatycznej. Prasa, informująca o jej śmierci, określiła Agnieszkę Kossakowską jako jedną najwybitniejszych, współczesnych śpiewaczek operowych.

W audycji usłyszeliśmy reportaż "Agnieszka" Beaty Kwiatkowskiej. Zmarłą w tym roku artystkę wspominali m.in. mąż Ryszard Fijałkowski oraz przyjaciółki Iren Santor i Ewa Podleś.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Data emisji: 2.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

10. rocznica śmierci Bogdana Paprockiego. Rafał Siwek: ten głos się nie starzał

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 17:47
- W latach 50. maestro Paprocki brzmiał prawie tak samo, jak 50 lat później. To jest właśnie jego fenomen, ten głos się nie starzał - mówił w Programie 2 Polskiego Radia bas Rafał Siwek, który w niedzielę (25.10) wystąpi w koncercie pamięci Bogdana Paprockiego, jednego z najwybitniejszych artystów polskiej sceny operowej drugiej połowy XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnania - Bernard Ładysz. "To był talent wielkiej klasy"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 18:00
- Miałam wielkie szczęście grać z nim w jednym przedstawieniu. On był tak autentyczny i tak potrafił się zapomnieć w graniu, że potrafił w trakcie przedstawienia zmieniać tekst. Owszem, miał to samo znaczenie, ale mówił już tekstem Bernarda Ładysza, a nie tego, co było ustalone - mówiła w Dwójce Izabela Kłosińska, wspominając wybitnego śpiewaka Bernarda Ładysza. Artysta zmarł 25 lipca br., dzień po swoich 98 urodzinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żegnamy wybitnych ludzi opery

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 17:00
Kolejną audycję "Dwie do setki" poświęciliśmy ludziom opery, którzy odeszli w tym roku – nie tylko artystom czy kompozytorom, ale również dziennikarzom związanym z tym gatunkiem. W tym roku przyszło nam bowiem pożegnać m.in. znakomitego śpiewaka Bernarda Ładysza, wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, śpiewaczki: Joannę Cortes i Jadwigę Gadulankę, a także naszego redakcyjnego kolegę – Wiktora Bregy, specjalistę od opery.
rozwiń zwiń