Piotr Paziński: gotycyzm polski czerpał z ludowości

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:00
- Wszystkie opowiadania, które znalazły się w tym tomie, są świetne. One mają swój suspens, mają swój nastrój i czyta się je doskonale - opowiadał Piotr Paziński, autor wyboru i opracowania antologii  "Opowieści niesamowite z języka polskiego".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mimadeo

Posłuchaj
27:57 Rozmowy po zmroku 25.05.2021 polska groza.mp3 Piotr Paziński o antologii "Opowieści niesamowite z języka polskiego" (Rozmowy o zmroku/Dwójka)

pap stephen king 1200.jpg
Stephen King. Najstraszniejszy pisarz na świecie

Piotr Paziński swoim wyborem "Opowieści niesamowite z języka polskiego" udowadnia, że na przestrzeni 150 lat - od przełomu oświeceniowo-romantycznego, po lata 50. XX wieku powstało sporo interesujących tekstów, dających się zaliczyć do gatunku opowieści grozy. Pośród wybranych autorów są w antologii: jeden wieszcz, jeden noblista oraz pisarze znani i wciąż czytani jak Stanisław Lem czy Bolesław Leśmian.

Czytaj także:

- Gotycyzm polski czerpał raczej z ludowości, czyli tych miejsc i krain, gdzie nie było gotyckich zamków i gotyckiej rycerskiej wyobraźni, tylko czarownice i strzygi, a niesamowitość rodziła się gdzieś przy rozstajach dróg, na wiejskim cmentarzyku, gdzie rezydował upiór albo wampir - mówił w Dwójce Piotr Paziński.

Autor antologii musiał trzymać się ram założonych przez wydawcę, które zakładały, że będą to wyłącznie opowiadania w całości, a nie fragmenty powieści, oraz że nie będzie w niej poezji. - Groza wszędzie wypływała z literatury ludowej, z literatury pogańskiej, z tradycji przedchrześcijańskiej, która akurat w Polsce była dosyć słaba - wyjaśniał Paziński, który w swoim wyborze ukazał, jak zmieniało się przez dekady pojmowanie grozy, jej źródła oraz w jaki sposób twórcy opowieści niesamowitych traktowali naukę i jak patrzyli na śmierć.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Piotr Paziński (autor antologii "Opowieści niesamowite z języka polskiego"

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 21.30

mw


reklama

Czytaj także

Proszę państwa, oto wampir. John Polidori i pierwsi krwiopijcy

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 05:47
Najsłynniejszym żądnym krwi upiorem w literaturze jest bez wątpienia hrabia Drakula z powieści Brama Stokera, ale pewnie nie czytalibyśmy dziś o jego okropnych zwyczajach, gdyby kilkadziesiąt lat wcześniej nie przetarł mu szlaku niejaki lord Ruthven, bohater opowiadania "Wampir" Polidoriego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowiańskie strzygi i topielce – dlaczego lubimy się bać? "Straszne" historie i psychologia

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 00:00
Na co dzień można najeść się strachu, bać się własnego cienia i mieć nogi z waty. Poza tym - choć strach ma wielkie oczy - diabeł nie jest aż tak straszny, jak go malują. Strach towarzyszy nam od wieków, a my czasami lubimy serwować go sobie sami. Dlatego wybieramy horrory, ale też, ostatnio bardzo modną, mitologię słowiańską, w której królują chochliki, strzygi i topielce. 
rozwiń zwiń