Władysław Siła-Nowicki. Żołnierz i konspirator

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 07:00
W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy o niezwykłej postaci. Bohaterem audycji był Władysław Siła-Nowicki, który swoim życiorysem mógłby obdzielić kilka osób.
Władysław Siła-Nowicki
Władysław Siła-NowickiFoto: Grzegorz Roginski/Forum

Władysław Siła-Nowicki żył w latach 1913-1944. Był adwokatem, działaczem politycznym, uczestnikiem wojny obronnej Polski w 1939 roku, żołnierzem Armii Krajowej oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników oraz sędzią Trybunału Stanu w latach 1992-1993.

Pretekstem do rozmowy była wydana niedawno biografia Siła-Nowickiego "Władysław Siła-Nowicki. Żołnierz i konspirator" pióra dr Ewy Rzeczkowskiej obejmująca głównie lata 1939-1956 (choć spora jej część poświęcona jest jednak przedwojennemu życiu bohatera książki).

Rozmawialiśmy o domu rodzinnym Siła-Nowickiego, jego studiach, służbie wojskowej, związkach z wywiadem w II RP, o kampanii wrześniowej, konspiracji, rozmowach z arcybiskupem Szeptyckim czy udziale w Powstaniu Warszawskim.

Mówiliśmy także o powojennej działalności politycznej w Stronnictwie Pracy i wojskowej w Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość", o ujawnianiu konspiracji, o procesie, w którym wraz z siedmioma innymi osobami został skazany na karę śmierci (ale jako jedyny został ułaskawiony) oraz o rehabilitacji w 1957 roku.

Naszym gościem była dr Ewa Rzeczkowska, autorka książki o Władysławie Siła-Nowickim, adiunkt w Instytucie Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Posłuchaj
00:00 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2021_12_07-21-29-12.mp3 Władysław Siła-Nowicki bohaterem książki dr Ewy Rzeczkowskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: dr Ewa Rzeczkowska (autorka książki o Władysławie Siła-Nowickim, adiunkt w Instytucie Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego)

Data emisji: 7.12.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń