REKLAMA

Boże Narodzenie w sztuce. Z wizytą w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 08:33
Pasterze, osioł, wół, owieczki, trzech magów i Święta Rodzina. Czasem w grocie, częściej w stajence. Tak wyglądają najczęstsze przedstawienia Bożego Narodzenia w sztuce. 
Święta Rodzina Francesco Bartolozzi (1727-1815)
"Święta Rodzina" Francesco Bartolozzi (1727-1815)Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Zbiory cyfrowe

Bożonarodzeniowa ikonografia jest jednak o wiele bogatsza, zarówno jeśli idzie o ukazywane sytuacje, jak i o zawartą w nich symbolikę.

Dobrym tego przykładem jest wystawa "Boże Narodzenie. Światłość w ciemności… świeci od wieków po dziś dzień" prezentowana w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

Wyspiańki, Norwid i inni

Placówka wśród zgromadzonych dzieł prezentuje prace Wyspiańskiego, Norwida, Mehoffera, Adama Chmielowskiego oraz także artystów zagranicznych, są wśród nich: Rembrandt van Rijn, Giovanni Battista Tiepolo, Giovanni Battista Pittoni, Francesco da Ponte zw. Bassano, Valerio Castello, Michael Willmann i Alessandro Lanfranchi. 

Do Siedlec eksponaty przybyły z trzynastu muzeów i placówek kultury na terenie kraju. Na liście wypożyczających znalazły się Muzea Narodowe z Krakowa, Warszawy i Wrocławia, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Muzea Archidiecezjalne z Krakowa, Warszawy i Drohiczyna, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach oraz Zgromadzenie Braci Albertynów w Krakowie.

Wystawę "Boże Narodzenie. Światłość w ciemności… świeci od wieków po dziś dzień" można oglądać do końca marca przyszłego roku.


Posłuchaj
28:57 Dwójka rozmowy po zmroku 23.12.2021.mp3 Z wizytą na wystawie "Boże Narodzenie. Światłość w ciemności… świeci od wieków po dziś dzień" w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Zaproszenie na wystawę:

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: ks. dr Robert Mirończuk (dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach), Dorota Pikula-Guziak (kustosz)

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Nowe zbiory Muzeum Podkarpackiego. Prof. Miziołek: to wielkie wydarzenie muzeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 08:45
- To jest wspaniałe, wielkie wydarzenie muzeologiczne. Cieszę się, że ta wystawa trwa tak długo. Mam nadzieję, że tysiące zwiedzających przyjedzie do Krosna obejrzeć ją, bo ona pokazuje jak wspaniale ci kombatanci, ci Polacy żyjący we Francji potrafili zebrać te zabytki, a następnie jak mądrze potrafili wybrać i przekazać je w miejsce, które dało pierwszy dowód swojego bardzo serdecznego stosunku do tej darowizny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk i archeolog. Gościem audycji był także Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kopszak: twórczość Zdzisława Beksińskiego jest ważnym zjawiskiem w kulturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 17:54
- Prezentujemy prace z różnych okresów, zawierają one znane motywy, są to obrazy bardzo różnorodne, z lat 60. i 70., aż po ostatnie jego dzieła. Nie zdecydowaliśmy się na układ chronologiczny, generalnie Beksiński nie był zwolennikiem wystawiania swoich prac - mówił na antenie Dwójki Piotr Kopszak, nowo mianowany dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
rozwiń zwiń