Jan Heweliusz - astronom na dworze

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 08:00
W "Rozmowach po zmroku" spotkaliśmy się z prof. Dorotą Folgą-Januszewską, która opowiedziała o relacji między Heweliuszem a Janem III Sobieskim, a także o dziełach znakomitego XVII-wiecznego naukowca i astronoma prezentowanych na wystawie "Księżyc i Tarcza Sobieskiego" w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 
Jan Heweliusz
Jan HeweliuszFoto: PAP/Alamy Stock Photo

Wystawa "Księżyc i Tarcza Sobieskiego" prezentuje Jana Heweliusza jako uczonego i artystę, a także prace współczesnych artystów inspirowane działalnością i odkryciami słynnego astronoma. Jak czytamy w opisie, na ekspozycję składają się dzieła Heweliusza - księgi i ryciny wpisane w 2021 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, sobiesciana z Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej, wybrane obiekty z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a także współczesne rzeźby, grafiki, obrazy, instalacje i multimedia.

Relacje między Janem Heweliuszem a królem Janem III były wyjątkowo zażyłe. Świadczy o tym chociażby fakt, że w korespondencji zwracają się do siebie po imieniu. Sobieski wielokrotnie odwiedzał astronoma. Wspomagał go też finansowo, co pozwoliło Heweliuszowi na odbudowę gdańskiego obserwatorium po pożarze. Królewski mecenat pozwalał także na najwyższą jakość druku prac astronoma. W rewanżu Heweliusz dedykował Sobieskiemu swoje prace, nazwał także opisany przez siebie nowy gwiazdozbiór Tarczą Sobieskiego.

O tej niezwykłej relacji, a także o dziełach Heweliusza pokazywanych na wystawie "Księżyc i Tarcza Sobieskiego" w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, opowiedziała podczas spaceru po tej ekspozycji jej kuratorka - prof. Dorota Folga-Januszewska.

Posłuchaj
29:45 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku 2022_05_03-21-30-19.mp3 Jan Heweliusz - astronom na dworze (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 3.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Król Jan III Sobieski. "Jego legendę stworzyli potomni"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 05:45
2 lutego 1676 roku w katedrze na Wawelu odbyła się koronacja królewska Jana Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku" - nowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 07:44
Wystawa "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku" prezentuje związki królewskiej rodziny Sobieskich ze Śląskiem. A te wynikają z obecności synów króla Jana III Sobieskiego na tych terenach.
rozwiń zwiń