REKLAMA

"Stan rzeczy" w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 21:30
Bohaterami "Rozmów po zmroku" były m. in. szkandela, parura, lizeska, egreta, szatlenka i robdeszan - czyli obiekty, które oglądać można na nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie, zatytułowanej "Stan rzeczy".
Wystawa Stan rzeczy w warszawskim Muzeum Narodowym
Wystawa "Stan rzeczy" w warszawskim Muzeum Narodowym Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Bartosz Bajerski

To przedmioty, które - dziś już zapomniane - jeszcze sto, dwieście lat temu towarzyszyły ludziom i służyły w codziennych czynnościach. Ekspozycja jest ciekawym pomysłem kuratorskim, by zaprezentować zabytki z różnych epok, kultur i stron świata, zgromadzone przez muzeum w ciągu 160 lat istnienia. Wystawa skłania także do rozważań nad tym, co przedmioty mówią o człowieku i naszym do nich przywiązaniu.

Otaczają nas rzeczy. Służą w codziennych czynnościach, które nie zmieniły się od tysięcy lat: wstajemy, jemy, pracujemy, bawimy się, leczymy, śpimy. Mają wpływ na nasze nawyki, zwyczaje i rytuały. Inaczej pisze się patyczkiem na glinianej tabliczce, inaczej na maszynie do pisania, a jeszcze inaczej na dotykowym tablecie. Kobieta inaczej porusza się w krynolinie i gorsecie niż we współczesnej, luźnej sukience. Rzeczy, chociaż wymyślane i wytwarzane przez człowieka, wpływają na nas, decydują o jakości i komforcie życia.

Przedmioty zgromadzone na wystawie pochodzą z różnych epok, kultur i stron świata. Prezentujemy je w układzie odpowiadającym rytmowi dnia i nocy – od porannej toalety, poprzez domową rutynę, aż po zabawę, odpoczynek i sen. Kształtu i funkcji wielu tych przedmiotów prawie nikt nie pamięta, podobnie jak ich nazw: "szkandela", "parura", "lizeska", "egreta", "szatlenka", "robdeszan". Forma pozostałych zmieniła się tak bardzo, że dziś nie umielibyśmy się nimi posłużyć – młodzi użytkownicy smartfonów zapewne nie potrafiliby zadzwonić z telefonu z 1932 roku i nie uruchomiliby powojennego projektora Bajka.

Zapraszamy do świata rzeczy i obyczajów, których już nie ma.

(opis ze strony Muzeum Narodowego w Warszawie)

O wystawie rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Grażyną Bastek i Moniką Janisz, kuratorkami ekspozycji.


Posłuchaj
27:50 Rozmowy po zmroku 6.05.2022.mp3 Wystawa "Stan rzeczy" w Muzeum Narodowym (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Grażyna Bastek i Monika Janisz (kuratorki ekspozycji)

Data emisji: 5.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. XIX wiek w nowej aranżacji

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 07:00
Boznańska, Matejko, Gierymscy, Fałat, Chełmoński, Mehoffer, Malczewski, Wyspiański… Obrazy, które wszyscy znają, różnorodność technik, nurtów, gatunków i postaw artystycznych - w nowej oprawie barwnej i infograficznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Odważne w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:45
- Kupiliśmy Chagalla, kupiliśmy Académie Julian, również "Kompozycje astronomiczne" Witkacego i mały, piękny szkic Gottlieba. Dużo dobrych rzeczy się wydarzyło - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, który podsumował 2021 rok i podzielił się najbliższymi planami placówki.
rozwiń zwiń