David Geringas - zmysłowy dźwięk, wrażliwość muzyczna i wirtuozeria

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 22:00
Gościem tego wydania audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" był David Geringas, uznawany za najwybitniejszego obok Mischy Maiskiego współczesnego wiolonczelistę. 
David Geringas
David GeringasFoto: Jakub Kukla/PR2

David Geringas zyskał sławę na całym świecie. Zdobył pierwszą nagrodę i złoty medal Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego, był uczniem Mścisława Rostropowicza. Jest ceniony za zmysłowy dźwięk, niezwykłą wrażliwość muzyczną i wirtuozerię.

Należy do najbardziej wszechstronnych repertuarowo współczesnych muzyków. Zarówno jako wiolonczelista, jak i dyrygent wykonuje utwory kompozytorów od baroku po współczesność. Jego instrumentem koncertowym jest wiolonczela Guadagniniego z 1761. Grywa też na wiolonczeli elektrycznej.

Na początku tego roku David Geringas został uhonorowany nagrodą specjalną International Classical Music Awards za całokształt twórczości.

Posłuchaj
27:51 2023_06_07 21_29_53_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 David Geringas - zmysłowy dźwięk, wrażliwość muzyczna i wirtuozeria (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: David Geringas (wiolonczelista)

Data emisji: 7.06.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

"Miłość Poety" - muzyka Schumanna i poezja Heinego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:20
Zapraszamy do obejrzenia koncertu, dzięki któremu mogliśmy na nowo odkryć związek między słowem i muzyką. Koncert wypełniony był pieśniami z cyklu "Miłość poety", będącymi połączeniem muzyki Roberta Schumanna z liryką Heinricha Heinego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiolonczelistka Joanna Gutowska i jej płyta z muzyką Kaiji Saariaho

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 10:55
- Co jest bardzo charakterystyczne, to liryka tej muzyki i operowanie barwami - tak wiolonczelistka Joanna Gutowska mówiła o kompozycjach Kaiji Saariaho.
rozwiń zwiń