O potrzebie dyskusji - spotkanie z prof. Wolfgangiem Welschem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 22:00
Zapraszamy na spotkanie z prof. Wolfgangiem Welschem - jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych filozofów niemieckich, historykiem sztuki, estetykiem, twórcą teorii transkulturalizmu.
W audycji rozmawialiśmy o potrzebie dyskusji
W audycji rozmawialiśmy o potrzebie dyskusjiFoto: Jacob Lund/Shutterstock

Ludzie są coraz mniej skłonni do dyskusji

W ciągu ostatnich 10 lat zauważam coraz silniejszą tendencję do sięgania przez ludzi, a zdarza się to nawet wśród moich przyjaciół, po gotowe, podsunięte przez innych poglądy i koncepcje. Na dodatek są oni tak bardzo przekonani o swojej słuszności, że stają się coraz mniej skłonni do dyskusji.

Miejsce dyskusji zajmuje nienawiść

A przecież zawsze wśród ludzi istniały różnice w poglądach! I nie przeszkadzało to im w prowadzeniu dyskusji, w próbach zrozumienia perspektywy innych osób. Byli gotowi nawet zmodyfikować nieco swoje zapatrywania. Dzięki temu mogła zaistnieć wymiana myśli i komunikacja. Dziś natomiast dominuje spreparowany zestaw bardzo silnych przekonań. W efekcie miejsce dyskusji zajmuje nienawiść. Jedynymi strategiami rozmowy są obrona i atak. Prym wiodą tu media społecznościowe, które stały się najbardziej antyspołecznym fenomenem w naszym świecie - twierdzi prof. Wolfgang Welsch.

Zapraszamy na rozmowę z jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych filozofów niemieckich, historykiem sztuki, estetykiem, twórcą teorii transkulturalizmu.


Posłuchaj
29:05 2024_01_31 21_30_22_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 O potrzebie dyskusji - spotkanie z prof. Wolfgangiem Welschem (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 31.01.2024

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

reklama

Czytaj także

Mądrość - czy jest osiągalna?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 00:00
Niektórzy uznają ją za niedościgły ideał, inni sądzą natomiast, że można ją posiąść. O mądrości rozmawialiśmy w "Rachunku myśli" z prof. Aldoną Pobojewską i prof. Krzysztofem Szmidtem z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O różnych obliczach szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 10:00
Niektórzy widzą w nim gwiazdę przewodnią dla całego życia. Inni sądzą, że można je osiągnąć mimochodem, koncentrując się na innych, ważniejszych sprawach.
rozwiń zwiń