O różnych obliczach szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 10:00
Niektórzy widzą w nim gwiazdę przewodnią dla całego życia. Inni sądzą, że można je osiągnąć mimochodem, koncentrując się na innych, ważniejszych sprawach.
W audycji rozmowa o różnych obliczach szczęścia
W audycji rozmowa o różnych obliczach szczęściaFoto: shutterstock/Antonio Guillem

Jeszcze inni uważają, że się go nie doświadcza, raczej wspomina lub wyobraża w przyszłości.

O różnych obliczach szczęścia i tym, czy warto do niego dążyć rozmawialiśmy w tym wydaniu "Rachunku myśli" z dr. Piotrem Stankiewiczem - filozofem i pisarzem.


Posłuchaj
59:59 2024_01_06 23_00_05_PR2_Rachunek_mysli.mp3 O różnych obliczach szczęścia (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

W jednym z poprzednich wydań audycji "Rachunek myśli" rozmawialiśmy o autentyczności. Kojarzymy ją ze szczerością, spontanicznością, wolnością i nonkonformizmem. Niektórzy wiążą ją z patosem autokreacji i wyjątkowością jednostkowego życia. Inni podkreślają rolę autorefleksji i samoodpowiedzialności. Jest doskonałym orężem retorycznym, napędza reklamę i turystykę, stoi u podstaw każdej kolekcji. 

***

W innym wydaniu "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiu. Naszym gościem była prof. Magdalena Rembowska-Płuciennik z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

"Życie jest tylko (…) powieścią idioty,/ Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą" - twierdził Makbet. Zazwyczaj jednak poprzez opowiadanie o swoim życiu staramy się wskazać tkwiący w nim sens. Niektórzy twierdzą nawet, że to właśnie ta opowieść stanowi fundament naszej tożsamości.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 6.01.2024

Godzina emisji: 23.00

mo/mgc

Czytaj także

"Czy ja lubię siebie?" - zadaj sobie to pytanie i idź w stronę dobrostanu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 13:45
Dobrostan jest dostępny każdemu z nas, warto być przy tym bardzo uważnym na siebie i swoje potrzeby. Dobrze też nie popaść w "wellmanię". Jak to zrobić - podpowiada Katarzyna Malinowska, trenerka rozwoju osobistego i certyfikowana coach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porady na bolączki duszy. Psychologia, którą warto poznać

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 07:40
Specjalizują się w tym specjaliści od soul coachingu  i producenci gadżetów o uzdrawiającej mocy. My podpowiemy, jak skutecznie zadbać o dobrostan psychiczny.
rozwiń zwiń