Antyk na nasze czasy. Uczmy się od starożytnych Greków

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 22:00
Czy z wyzwaniami naszych czasów - takimi jak problem uchodźców, wojny, kryzys demokracji czy pandemia - możemy się zmierzyć, inspirując się starożytnymi Grekami? Profesor Marek Węcowski twierdzi, że tak i spróbuje przekonać do tego słuchaczy Dwójki.
Malarstwo wazowe - charakterystyczne dla starożytnej Grecji i całej kultury helleńskiej
Malarstwo wazowe - charakterystyczne dla starożytnej Grecji i całej kultury helleńskiejFoto: Shutterstock/Natalllenka.m

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z profesorem Markiem Węcowskim, starożytnikiem, który w swojej niedawno opublikowanej książce "Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy" - z jednej strony prezentuje pogłębione spojrzenie na wybrane aspekty kultury greckiej - takie jak religijność czy znaczenie teatru, z drugiej - pokazuje jak ze zmagań z wydarzeniami politycznymi, opisanymi przez m.in. Herodota czy Tukidydesa, możemy czerpać naukę do interpretowania, a może też rozwiązywania współczesnych problemów - z demokracją, pandemią czy presją migracyjną.

Od wydawcy:

Wielka groźna historia wróciła. Katastrofa ekologiczna, światowy krach gospodarczy, pandemia, cierpienie mas uchodźców, okrutna wojna w Europie, kryzys liberalnej demokracji. Ta książka powstała z przekonania, że razem ze starożytnymi Grekami możemy lepiej zrozumieć nasz świat. To z ich cywilizacji wyrosła nasza. Przyjrzyjmy się z bliska ich kulturze, religii, teatrowi, rozrywkom, a także wojnom, polityce, demokracji. Od Homera do Aleksandra Wielkiego. Poznajmy sposoby radzenia sobie Greków z kryzysami i… uczmy się na ich błędach.


Posłuchaj
29:08 2024_02_06 21_30_40_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Antyk na nasze czasy. Uczmy się od starożytnych Greków (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Marek Węcowski (starożytnik, autor książki "Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy")

Data emisji: 6.02.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/mo

Czytaj także

Ślady bytności starożytnych Hellenów. Dlaczego przybywali w odległe krainy?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 21:45
Podróżując po krajach śródziemnomorskich - nie tylko europejskich, ale także bliskowschodnich czy afrykańskich - znajdujemy ślady bytności starożytnych Hellenów. Zasięg ich cywilizacyjnych wpływów był imponujący, choć nigdy Grecy nie stworzyli jednolitego państwa. Jak zatem udało im się zachować grecką tożsamość oraz poczucie kulturowej wspólnoty?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni Grecy rzadko mieli problemy z demencją. Naukowcy: to kwestia stylu życia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 05:58
W greckich tekstach medycznych sprzed 2,5 tys. lat bardzo rzadko pojawiają się wzmianki na temat poważnej utraty pamięci - wynika z analiz tych źródeł. Autorzy tych badań podkreślają, że obserwowana dziś "epidemia" demencji ma związek ze środowiskiem i stylem życia.
rozwiń zwiń