Polskie Radio
Section05

choroby

Niegojące się rany. To efekt problemów z krążeniem krwi

- Niegojące się rany to poważny problem medyczny i psychologiczny pacjentów. Dotyczy to zwłaszcza starszych kobiet, które z tego powodu prawie nie wychodzą  z domów. Takich osób jest około pół miliona w naszym kraju  - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, internistka, diabetolożka, prezeska Polskiego Towarzystwa leczenia ran Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska medycyna cukrzyca

Kleszcze przenoszą boreliozę. Trzeba o tym pamiętać na urlopie

- Dziś łatwiej jest zostać ugryzionym przez kleszcze, idąc na spacer do parku w Warszawie niż jadąc na grzyby na Mazury. To efekt łagodnych zim, wiele kleszczy nie ginie od mrozów i stale zwiększa się ich populacja. Brakuje też w miastach ich naturalnych wrogów, takich jak np. przepiórki i bażanty - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Walkiewicz, epidemiolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Telmińska las pasożyty borelioza kleszcze

Nowy komunikat ws. pryszczycy. Jest ważny apel

Pryszczyca nie dotarła do Polski - to główny wniosek z prac zespołu zarządzania kryzysowego przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przeanalizował dotychczasowe działania profilaktyczne i sytuację epidemiologiczną na Węgrzech i Słowacji. W ramach profilaktyki w komunikacie zaapelowano do klientów, aby nie kupowali żywności w "przypadkowych miejscach sprzedaży".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA żywność rolnictwo choroby zakaźne

Lodowce uwolnią wirusy sprzed tysięcy lat. "Śmiertelne zagrożenie"

Topnienie wiecznej zmarzliny i lodowców, spowodowane ocieplającym się klimatem, stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Uwalnia bowiem do środowiska tzw. "mikroby Matuzalema" - wirusy i bakterie uśpione przez tysiące lat w pokrywie lodowej. Będzie ich coraz więcej, a eksperci nie wykluczają wybuchów pandemii "nowych", a w rzeczywistości starożytnych, chorób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA Arktyka ocieplenie klimatu wirusy