"Listy Brazylia - Polska" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 22:00
W audycji przypomnieliśmy reportaż Katarzyny Błaszczyk "Listy Brazylia - Polska" z 2011 roku. Autorka rusza tropem listów polskich emigrantów, które nigdy nie dotarły do adresatów. Zapraszamy do posłuchania.
Katarzyna Błaszczyk (L) i jedna z bohaterek jej reportażu (P)
Katarzyna Błaszczyk (L) i jedna z bohaterek jej reportażu (P)Foto: Katarzyna Błaszczyk

Katarzyna Błaszczyk w Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy odnalazła dziewiętnastowieczne listy polskich emigrantów z Brazylii, które nigdy nie dotarły do adresatów. Postanowiła ruszyć tym tropem i w ten sposób trafiła do Rio Grande do Sul, południowego stanu Brazylii.

Czy udało się odnaleźć potomków adresatów i nadawców?

Audycja powstała w ramach stypendium im. Jacka Stwory, otrzymanego przez autorkę w 2010 roku.

Dziewiętnastowieczne listy były wcześniej znane w środowisku akademickim dzięki książce "Listy emigrantów z Brazylii i Stanów Zjednoczonych 1890-1891" Witolda Kuli, Niny Assorodobraj-Kuli i Marcina Kuli. Z pracy tej można się dowiedzieć między innymi, jaka była historia samych listów oraz jak to się stało, że przetrwały one do naszych czasów.

Posłuchaj
34:34 2024_02_22 21_30_15_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Listy Brazylia - Polska" - reportaż Katarzyny Błaszczyk (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Bez fikcji" w "Rozmowach po zmroku"

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 22.02.2024

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

"Indyjskie historie miłosne" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 06:00
Były sierotami lub matki oddały je do domu dziecka, by ocalić od śmierci w ZSRR. W roku 1942, po piekle, które przeszły w Kazachstanie czy na Syberii, trafiły (prawie) do raju - do Indii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 19:00
Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
rozwiń zwiń