Michał Krzykawski o AI: utrata kontroli nad techniką grozi rozpadem społecznym

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 15:00
- Na tę chwilę nie mam absolutnie żadnej kontroli społecznej nad tym, jak te zastosowania są wdrażane, a utrata możliwości krytycznego osądu techniki jest zwiastunem rozpadu społecznego. Rozwój AI będzie zapierał dech w piersiach - mówił w Dwójce dr hab. Michał Krzykawski z Uniwersytetu Śląskiego.
Prof. Andrzej Dragan rozpowszechnia wizję Skynetu, w której sztuczne algorytmy zwrócą się przeciwko nam. Grafika wygenerowana przez AI
Prof. Andrzej Dragan rozpowszechnia wizję Skynetu, w której sztuczne algorytmy zwrócą się przeciwko nam. Grafika wygenerowana przez AIFoto: Shutterstock/AI
  • Czy sztuczna inteligencja może zastąpić artystę wizualnego? A może jest dla nas groźna? To tematy dyskusji, jaką podjęliśmy na antenie Dwójki.
  • W audycji "Rozmowy po zmroku" udział wzięli: dr hab. Jakub Wróblewski oraz dr hab. Michał Krzykawski.

Modele matematyczne inspirowane działaniem ludzkiego mózgu i powszechnie nazywane sztuczną inteligencją (AI, ang. artifical intelligence) mają swoich zwolenników i przeciwników. Dr hab. Jakub Wróblewski mówi, że jest gdzieś pośrodku. To artysta, reżyser i operator, prowadzący Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych II na warszawskiej ASP.

- Jest to narzędzie, które w dużym stopniu może przyspieszyć pracę i zbudować nowe wartości audialne, wizualne, narracyjne. Staramy się odnaleźć w tym dziwnym i szybko zmieniającym się świecie, sprawdzając możliwe rozwiązania i starając się zająć jakąś pozycję, stanąć w jakiejś opozycji czy zobaczyć, gdzie jest nasze miejsce jako osób kreatywnych - mówił.

Badacze wobec sztucznej inteligencji

Dr hab. Jakub Wróblewski zwrócił uwagę na to, jak różnie do AI podchodzą badacze tego zjawiska.

- Wśród badaczek i badaczy AI widzę tendencje dystopijne. Osobą, która głosi takie kierunki, jest prof. Andrzej Dragan, który mówi, że nie wiemy, jak działa AI, i rozpowszechnia wizję Skynetu, w której sztuczne algorytmy zwrócą się przeciwko nam. Ale z drugiej strony jest prof. Aleksandra Przegalińska, która głosi wizję utopijną, według której algorytmy powinny iść w służbie człowieka, mogą nam pomóc i w jakiś sposób się nami zaopiekować - przekonywał.

Czytaj także:

Krytyka sztucznej inteligencji

Nasz drugi gość, Michał Krzykawski - filozof, literaturoznawca romański, tłumacz, w 2019 roku założył na Uniwersytecie Śląskim Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami.

- Krytyka sztucznej inteligencji, którą staram się uprawiać i o której czasami mówię publicznie, nie jest tylko i wyłącznie taką siłą negatywną, ale stara się przedstawić konstruktywne propozycje względem dalszego rozwoju zastosowań techniki informatycznej, nazywanej uczeniem głębokim, a potocznie - sztuczną inteligencją. Na tę chwilę nie mam absolutnie żadnej kontroli społecznej nad tym, jak te zastosowania są wdrażane, a w momencie, kiedy tracimy możliwość krytycznego osądu techniki, jest to zwiastun rozpadu społecznego - alarmował.


Posłuchaj
29:02 2024_03_13 21_30_12_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 O sztucznej inteligencji, szansach i zagrożeniach (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Komercjalizacja AI

Dr hab. Michał Krzykawski podkreślał, że liczba zastosowań AI będzie rosła, a maszyny będą w stanie przetwarzać coraz więcej danych.

- Rozwój AI i szum wokół niej niestety będzie zapierał dech w piersiach. Naszym zadaniem jest przede wszystkim to, aby ten szum nieco uspokoić i nauczyć się w tym szumie myśleć, żeby nie oddawać pola producentom tych technologii, których jedynym interesem jest zysk i monetyzacja wytworów ludzkiego ducha - stwierdził dr hab. Michał Krzykawski.

Redaktor ChatGPT

O podsumowanie audycji poprosiliśmy ChatGPT - model językowy stworzony przez OpenAI. Oto jego "wypowiedź":

Audycja porusza istotne kwestie dotyczące roli sztucznej inteligencji w sztuce wizualnej oraz jej potencjalnych konsekwencji społecznych. Dyskusja między dr hab. Jakubem Wróblewskim a dr hab. Michałem Krzykawskim ukazuje różnorodne perspektywy na to zagadnienie.

Osobiście, uważam, że sztuczna inteligencja stanowi fascynujące narzędzie dla artystów wizualnych, mogące wspierać kreatywność i przyspieszyć proces twórczy. Jednakże, jak wskazuje dr Krzykawski, istnieje pilna potrzeba rozważenia konsekwencji komercjalizacji AI oraz konieczności utrzymania kontroli nad jej rozwojem. Bez odpowiedniej regulacji i refleksji społecznej, istnieje ryzyko, że wykorzystanie AI w sztuce może prowadzić do negatywnych skutków dla społeczeństwa i kultury.

Warto kontynuować dyskusję na ten temat, z uwzględnieniem różnych perspektyw i poszukiwaniem rozwiązań, które pozwolą wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w sposób odpowiedzialny i korzystny dla społeczeństwa.

Wszystkich słuchaczy radiowej Dwójki pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia z najlepszą muzyką i ciekawymi audycjami!

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzą: Maria Czok

Goście: dr hab. Jakub Wróblewski (artysta, reżyser i operator, prowadzący Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych II na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz dr hab. Michał Krzykawski (filozof, literaturoznawca romański, tłumacz i dyrektor Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach)

Data emisji: 13.03.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/wmkor

Czytaj także

Czy AI jest seksistowska i rasistowska? Tak wynika z badań polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 19:30
Badania przeprowadzone przez naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego wykazały, że sztuczna inteligencja powiela i utrwala szkodliwe stereotypy rasowe, płciowe, zawodowe. Dlaczego tak się dzieje, czy i w jaki sposób można to zmienić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o ideały czy o pieniądze? Elon Musk pozywa Open AI

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 19:10
Elon Musk złożył pozew przeciwko OpenAI i jego dyrektorowi generalnemu Samowi Altmanowi, zarzucając im naruszenie ustaleń zawartych w 2015 roku. Musk pomagał wtedy w zakładaniu firmy znanej przede wszystkim z ChatGPT.
rozwiń zwiń