Polskie Radio
Section05
zagrożenia

RCB chce uczyć o zagrożeniach. Szykuje specjalną stronę

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomi w piątek stronę internetową z informacjami o tym, jak postępować w przypadku zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiacyjnego, nuklearnego i związanego z eksplozją. Na stronie będzie można znaleźć grafiki, animacje, filmiki, proste gry dla dzieci oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rcb społeczeństwo służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo

Michał Krzykawski o AI: utrata kontroli nad techniką grozi rozpadem społecznym

- Na tę chwilę nie mam absolutnie żadnej kontroli społecznej nad tym, jak te zastosowania są wdrażane, a utrata możliwości krytycznego osądu techniki jest zwiastunem rozpadu społecznego. Rozwój AI będzie zapierał dech w piersiach - mówił w Dwójce dr hab. Michał Krzykawski z Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja Maria Czok technologie AI Dwójka bezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci chat GPT

PR24 Schrony w Polsce. "Nie stwarzajmy iluzji, że jest dobrze"

- Nie chodzi o to, że chcemy kogoś straszyć. Nie chcemy natomiast stwarzać iluzji i żyć w przekonaniu, że wszystko idzie dobrze. Naszym zamiarem jest stwierdzenie stanu faktycznego i odejście od uspokajania społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walendzik, dyrektor delegatury NIK w Kielcach, odpowiedzialny za raport dotyczący schronów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo Najwyższa Izba Kontroli

Niskie góry też mogą być groźne. Safe Base uczy, jak ich nie lekceważyć

W schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą odbędzie się druga odsłona pierwszego beskidzkiego festiwalu dotyczącego bezpiecznej turystyki górskiej w zimowych warunkach. - O zagrożeniach górskich myślimy w kontekście Himalajów, Alp, Tatr, ale niskie góry też mogą być groźne. Beskidy są takim przykładem - mówi Agnieszka Schwenk-Sapeta, organizatorka wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar beskidy bezpieczeństwo góry pierwsza pomoc

Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w operacji Fronteksu w Finlandii

Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w operacji Fronteksu w Finlandii. Ze względu na porę roku i warunki pogodowe granicę fińsko-rosyjską patrolują przede wszystkim na skuterach śnieżnych oraz nartach. - To trudna służba pod względem fizycznym, ale funkcjonariusze Straży Granicznej są dobrze przygotowani - napisano w mediach społecznościowych SG.
Zobacz więcej na temat:  Rosja straż graniczna Finlandia wojna hybrydowa Frontex

Marcin Przydacz: musimy uważać na Rosję i Białoruś w czasie kampanii wyborczej

Musimy być uważni, zwłaszcza w kontekście kampanii wyborczej. Na pewno Rosja i Białoruś przyglądają się temu i będą chciały oddziaływać negatywnie na nasze poczucie bezpieczeństwa - powiedział we wtorek w Radiu Zet szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz wybory parlamentarne Rosja Białoruś Grupa Wagnera bezpieczeństwo wojna hybrydowa

Ukraińskie elektrownie atomowe. Nie powinniśmy ulegać panice

Po raz kolejny w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w strefie działań militarnych znalazł się nuklearny obiekt przemysłowy. Tym razem Rosjanie zdobyli Zaporoską Elektrownię Atomową. Doniesienia te budzą niepokój lub nawet panikę opinii publicznej, lecz emocje te mają niewiele wspólnego ze współczesną wiedzą o bezpieczeństwie energetyki atomowej.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Czarnobyl elektrownia atomowa energetyka

Jak uniknąć poślizgu i wyjść z niego bez szwanku?

Początek listopada przynosi nam najczęściej lokalne przymrozki, a w niektórych miejscach Polski niekiedy potężny mróz. Spadająca w okolice zera temperatura sprawia, że nawierzchnia "niespodziewanie" staje się oblodzona. Pierwsze dni "szklanki" na ulicy wiążą się ze zwiększoną liczbą rejestracji szkód u ubezpieczyciela. Jak uniknąć poślizgu i wyjść z niego bez szwanku?
Zobacz więcej na temat:  jesień POLSKA bezpieczeństwo drogi Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca kierowcy motoryzacja bezpieczeństwo na drodze rodzina zima poślizg