"Nie ma innej Rosji". Wieloaspektowa opowieść o Rosji Macieja Pieczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 10:37
Ta książka to wiwisekcja rosyjskiego społeczeństwa, jego historii, kultury i polityki. Wbrew temu, co może sugerować tytuł, to nie jest pozycja kategoryczna, raczej erudycyjna refleksja autora na temat źródeł moskiewskiego imperializmu i agresywnej polityki największego sąsiada Polski.
Wieloaspektowa opowieść o Rosji. Nie ma innej Rosji Macieja Pieczyńskiego. Na zdjeciu Kreml z powiewającą flagą rosyjską.
Wieloaspektowa opowieść o Rosji. "Nie ma innej Rosji" Macieja Pieczyńskiego. Na zdjeciu Kreml z powiewającą flagą rosyjską.Foto: Shutterstock

Doktor Maciej Pieczyński to rusycysta, ukrainista, politolog i doktor literaturoznawstwa. Uznawany jest za jednego z najoryginalniejszych współczesnych polskich badaczy i obserwatorów Rosji. 

"Wiele osób wydaje się ulegać złudzeniu, że Rosja jest realną alternatywą wobec gnijącego Zachodu. Tak jednak nie jest - rosyjski konserwatyzm to nie konserwatyzm zachodni, a Rosja nie jest wolnościowym rajem. Maciej Pieczyński, tocząc arcyciekawą opowieść, pełną anegdot współczesnych i historycznych, pomaga nam zobaczyć Rosję taką, jaka ona jest. Oraz zrozumieć, dlaczego nie będzie inna" - czytamy na stronie wydawnictwa. 

***

Na audycję Rozmowy po zmroku we wtorek (12.11) w godz. 22.30-23.00 zaprosił Jakub Kukla.

zch/pg

Czytaj także

Ewelina Marciniak - reżyserka, która podbija Europę

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 07:00
Bohaterką "Rozmów po zmroku" była Ewelina Marciniak, reżyserka teatralna i operowa. Zadebiutowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, reżyserowała między innymi w Teatrze Starym, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radykalny tekst w tonie manifestu. "Bulion z gwoździ" Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 07:00
Czesław Miłosz – poeta, pisarz, eseista. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem wzbudzających do dziś największe kontrowersje polskich twórców. Po raz pierwszy wzbudził głośne dyskusje w 1931 roku, publikując w piątym numerze wileńskich "Żagarów" manifest "Bulion z gwoździ". Co postulował w nim poeta?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografia Franza Kafki. Pisarz, który wychowywał się w napięciu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 09:52
"Biografia" to słowo pochodzące z greki, oznacza "opis życia". Ale biografia zawsze milknie w momencie, gdy urywa się to, co zapisane. Biograf nie doświadcza życia, które usiłuje opisać. Jego zadaniem jest rekonstrukcja, bynajmniej nie faktów, jak może myślałby czytelnik, lecz ich śladów w języku. Podglądacz rzadko kiedy bywa dobrym biografem – pisze Reiner Stach w drugim tomie biografii Franza Kafki.
rozwiń zwiń