X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słodki kłopot z Kazimierzem Dejmkiem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 11:52
31 grudnia minionego już roku minęła 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych twórców powojennego polskiego teatru, Kazimierza Dejmka.
Audio
Kazimierz Dejmek
Kazimierz DejmekFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

To okazja, by przypomnieć jego postać, biografię dokonania, które nie ograniczały się przecież do wyreżyserowania wielu przedstawień znajdujących się  dziś w kanonie polskiego teatru XX wieku.

Trudno opisać Dejmka jedną formułą. Kim był? Reżyserem? Wybitnym dyrektorem polskich scen, począwszy od słynnej dyrekcji Teatru Nowego w Łodzi, poprzez  legendarny okres Teatru Narodowego, przerwany wydarzeniami 1968 roku, aż do długiej dyrekcji w Teatrze Polskim? Może to homo politicus? Teatr Dejmka towarzyszył przez ponad pół wieku powojennej historii Polski, komentował ją, bywał uwikłany w jej najbardziej skomplikowane i tragiczne meandry..

Marta Fik w latach 80. powiedziała, że w teatrze Dejmka widać przemiany samego twórcy i przemiany Polskiej rzeczywistości. Sam reżyser mówił o sobie wtedy: - Ja niczym innym się nie zajmuję , tylko robieniem przyzwoitego i poprawnego teatru. Wcale nie jestem skromnym człowiekiem. Jestem bardzo pyszny, dlatego tak wiele wymagam od siebie, moich wspólpracowników, od teatru i publiczności. Goście Tomasza Mościckiego - prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska i Janusz Majcherek - zgodnie przyznają, że Kazimierz Dejmek to twórca, z którym mamy dziś "słodki kłopot". Sam Dejmek pod koniec wybrał karierę polityka, ale i przez całe swoje życie często zabierał głos w sprawach dotyczących nie tylko teatru, ale całego polskiego życia publicznego.

Wskrzesiciel staropolszczyzny?.. Jego inscenizacje staropolskich tekstów dramatycznych na długie lata wyznaczyły recepcję tej literatury... Wierny obrońca tradycji, tragicznie osamotniony w swoich artystycznych i ideowych wyborach? 

Mimo wielu pytań i kontrowersji wokół postaci Kazimierza Dejmka, Janusz Majcherek do dziś mówi swoim studentom, że był on najważniejszym polskim artystą po wojnie i wcale nie o jakości artystyczne tu chodzi...

W audycji słyszymy także samego Kazimierza Dejmka oraz fragmenty jego przedstawień pochodzące z archiwalnych taśm Polskiego Radia oraz Teatru Narodowego.

Audycję prowadził Tomasz Mościcki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwójny jubileusz Teatru Nowego w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 17:56
90 lat temu odbyła się w budynku przy ul. Dąbrowskiego pierwsza premiera teatralna, a 40 lat temu początek dyrekcji Izabelli Cywińskiej zainaugurował działalność Teatru Nowego w jego obecnym kształcie. O tym w czwartkowym Poranku Dwójki.
rozwiń zwiń