Słodki kłopot z Kazimierzem Dejmkiem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 11:52
31 grudnia minionego już roku minęła 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych twórców powojennego polskiego teatru, Kazimierza Dejmka.
Audio
Kazimierz Dejmek
Kazimierz DejmekFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

To okazja, by przypomnieć jego postać, biografię dokonania, które nie ograniczały się przecież do wyreżyserowania wielu przedstawień znajdujących się  dziś w kanonie polskiego teatru XX wieku.

Trudno opisać Dejmka jedną formułą. Kim był? Reżyserem? Wybitnym dyrektorem polskich scen, począwszy od słynnej dyrekcji Teatru Nowego w Łodzi, poprzez  legendarny okres Teatru Narodowego, przerwany wydarzeniami 1968 roku, aż do długiej dyrekcji w Teatrze Polskim? Może to homo politicus? Teatr Dejmka towarzyszył przez ponad pół wieku powojennej historii Polski, komentował ją, bywał uwikłany w jej najbardziej skomplikowane i tragiczne meandry..

Marta Fik w latach 80. powiedziała, że w teatrze Dejmka widać przemiany samego twórcy i przemiany Polskiej rzeczywistości. Sam reżyser mówił o sobie wtedy: - Ja niczym innym się nie zajmuję , tylko robieniem przyzwoitego i poprawnego teatru. Wcale nie jestem skromnym człowiekiem. Jestem bardzo pyszny, dlatego tak wiele wymagam od siebie, moich wspólpracowników, od teatru i publiczności. Goście Tomasza Mościckiego - prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska i Janusz Majcherek - zgodnie przyznają, że Kazimierz Dejmek to twórca, z którym mamy dziś "słodki kłopot". Sam Dejmek pod koniec wybrał karierę polityka, ale i przez całe swoje życie często zabierał głos w sprawach dotyczących nie tylko teatru, ale całego polskiego życia publicznego.

Wskrzesiciel staropolszczyzny?.. Jego inscenizacje staropolskich tekstów dramatycznych na długie lata wyznaczyły recepcję tej literatury... Wierny obrońca tradycji, tragicznie osamotniony w swoich artystycznych i ideowych wyborach? 

Mimo wielu pytań i kontrowersji wokół postaci Kazimierza Dejmka, Janusz Majcherek do dziś mówi swoim studentom, że był on najważniejszym polskim artystą po wojnie i wcale nie o jakości artystyczne tu chodzi...

W audycji słyszymy także samego Kazimierza Dejmka oraz fragmenty jego przedstawień pochodzące z archiwalnych taśm Polskiego Radia oraz Teatru Narodowego.

Audycję prowadził Tomasz Mościcki.

Czytaj także

Podwójny jubileusz Teatru Nowego w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 17:56
90 lat temu odbyła się w budynku przy ul. Dąbrowskiego pierwsza premiera teatralna, a 40 lat temu początek dyrekcji Izabelli Cywińskiej zainaugurował działalność Teatru Nowego w jego obecnym kształcie. O tym w czwartkowym Poranku Dwójki.
rozwiń zwiń