"Jerzy Nowak był przerażającym przeciwnikiem"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 11:49
- To było człowiek, którego właściwie wszyscyśmy kochali, a to się rzadko zdarza w naszym środowisku - o zmarłym kilka dni temu wybitnym aktorze i reżyserze, Jerzym Nowaku opowiadali w Dwójce przyjaciele
Audio
  • Wspomnienie o zmarłym aktorze Jerzym Nowaku (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Jerzy Nowak
Jerzy NowakFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Po raz ostatni wystąpił na deskach Teatru Starego w Krakowie 9 lutego, grając Hirsza Singera w spektaklu "Ja jestem Żyd z Wesela". W tę rolę w ciągu 20 lat wcielił się ponad 630 razy.
Jerzy Nowak, o którym rozmawialiśmy w audycji "Rozmowy po zmroku", w filmach grał zwykle role drugoplanowe. Wystąpił m.in. w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego, "Liście Schindlera" Stevena Spielberga czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. W ostatnich latach mogliśmy oglądać go w "Rysie" Michała Rosy i w amerykańskim filmie biograficznym "Dzieci Ireny Sendlerowej".
Prof. Anna Polony, aktorka, reżyser i pedagog zwierzała się, że Jerzy Nowak był dla niej "wzorem uczciwości zawodowej", zwracała uwagę na jego wielki talent i "przebogate aktorstwo”. – Podziwiałam u niego podejście do naszej pracy, do sceny, do twórczości aktorskiej. Nie istniały dla niego małe zadania, jakieś bariery, typu, że to nie ta sztuka, nie ta rola... On uważał, że ma wykonać powierzone mu zadanie – zaznaczyła.
Aktor i reżyser Tadeusz Malak wspominał, że najważniejszym dla niego spotkaniem z Jerzym Nowakiem było to z 1992 roku, kiedy Andrzej Wajda wystawiał "Wesele” z Jerzym w roli Żyda.
Paweł Głowacki opowiadał, że Jerzy Nowak był "jak gąbka”. – To był człowiek, który bez teatru nie mógł istnieć. On pomimo swoich lat i chorób w teatrze ożywał. (…) to było człowiek, którego właściwie wszyscyśmy kochali, a to się rzadko zdarza w naszym środowisku  – podkreślił.
Teatrolog Józef Opalski podkreślał, że Jerzy Nowak był dla niego "fantastycznym i przerażającym przeciwnikiem, w tym sensie (…), że wymagał on opowieści i od innej strony podejścia do pisania o roli i aktorze”. – On smakował inaczej niż cała reszta – tłumaczył.
Jerzy Nowak urodził się 20 czerwca 1923 roku w Brzesku. Podczas wojny walczył w partyzantce. W 1948 roku ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną w Krakowie i w tym roku debiutował w teatrze. Po latach, już jako aktor krakowskiego Teatru Starego, został jej wykładowcą. Występował w Teatrze Wyspiańskiego w Katowicach oraz teatrach krakowskich - Młodego Widza, Starym i Słowackiego.
Nowak był wielokrotnie wyróżniany, m.in. otrzymał nagrodę na XVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w Opolu za rolę Żyda w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wajdy w Starym Teatrze, a także nagrodę na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu za monodram "Prawdziwa obrona Sokratesa Kostasa Varnalisa", również w Starym Teatrze w Krakowie. W 2008 roku został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W 2009 roku ukazała się biografia Jerzego Nowaka "Książka o miłości" napisana wspólnie z żoną, Marią Andruszkiewicz-Nowak. Publikacja w lutym 2010 została uhonorowana Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W sierpniu 2010 roku żona aktora zmarła.
Audycję prowadził Jacek Wakar.

pp

Czytaj także

Jan Frycz: aktor upadły jest ciekawszy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 10:02
- Aktor musi umieć upaść. To jest niestety istota tego zawodu i coraz dotkliwiej to widzę. To oczywiście kosztuje, godność tu nic nie pomoże - wyznał aktor w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł August Kowalczyk, żołnierz AK, uciekinier z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 06:56
August Kowalczyk - aktor, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, z którego uciekł, żołnierz AK zmarł w niedzielę po południu w Oświęcimiu. Miał 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Trela o śmierci Nowaka: zrobił nam żart, dlaczego taki

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 21:09
Swojego kolegę z Teatru Starego w Krakowie Jerzego Nowaka wspomina aktor Jerzy Trela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Holoubek to dowód na istnienie Boga"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 17:00
Piotr Fronczewski... debiutował niedawno w roli reżysera. W spektaklu "Ja, Feuerbach" Teatru Ateneum odnaleźć można podobno ślady wpływu, jaki wywarł na niego Gustaw Holoubek. - Jestem wyznawcą i czcicielem słowa - wyjaśnił Piotr Fronczewski w Dwójce.
rozwiń zwiń