"18 tysięcy znanych wychowanków". Najstarsza szkoła w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:40
- Kiedyś usiłowałam ich policzyć. Znanych w Europie i na świecie absolwentów Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku jest przynajmniej osiemnaście tysięcy - opowiadała w Dwójce wieloletnia nauczycielka płockiego liceum Elżbieta Ciesielska-Zając
Audio
  • Historia Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku
Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w PłockuFoto: shuttesrstock/Mr. DIN

katedra-w-płocku.jpg
Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku obchodzi w tym miesiącu 840-lecie istnienia. To najstarsza szkoła w Polsce, która jako jedyna przetrwała tak długo w jednym miejscu. - Przyjmujemy jako datę narodzin szkoły rok 1180. Mamy dokument, który to potwierdza - tłumaczyła Elżbieta Ciesielska-Zając.

Jak podkreślała, w szkolnej galerii wybitnych wychowanków nie zmieściłyby się portrety ich wszystkich.

Jednym z nich był choćby Jan Zumbach, as myśliwski Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie. - Kiedy stanął już do egzaminów dyplomowych, dowódca szkoły w Dęblinie zajrzał do dokumentów i z przerażeniem się zorientował, że Jan nie ma polskiego obywatelstwa (bo jego ojciec był Szwajcarem, obowiązywało prawo krwi). Bardzo szybko, w ciągu 24 godzin, decyzją prezydenta przyznano muu obywatelstwo - opowiadała Elżbieta Ciesielska-Zając.

Inny słynny uczeń płockiej szkoły to Tony Halik. Jednak, jak usłyszeliśmy w audycji, Tony dwukrotnie chodził do Małachowianki, ale jej nie skończył. - Pierwszy raz w 1 klasie wytrwał do kwietnia, wtedy zniknął. Wszyscy myśleli, że się utopił, a za trzy tygodnie przywiozła go straż portowa z Gdyni. Schował się na brazylijskim statku - przywoływała tę barwną historię Elżbieta Ciesielska-Zając. - W następnym roku przyszła jego matka do dyrektora szkoły, poprosiła, by przyjął go jeszcze raz, ten ustąpił. Uczeń wytrzymał tym razem do maja. Jak już zniknął, to nie wrócił…

Wśród znanych wychowanków płockiego liceum znajdują się także Ignacy Mościcki (miał tu maturę), Tadeusz Mazowiecki czy Edward Flatau - światowej sławy neurolog.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której również – z nagrań archiwalnych – mówił o Małachowiance jej były dyrektor prof. Józef Świecik.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotował: Adrian Bąk

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 21.30 

Czytaj także

Wspomnienie Stefanii Grodzieńskiej w 10. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:42
- Urodziłam się w Łodzi bardzo dziwnym sposobem. To znaczy, urodziłam się zwykłym sposobem, ale - w dziwny sposób - w Łodzi. Moja niespełna 18-letnia matka jechała z Genewy do Moskwy, będąc już w stanie, który wskazywał na rychłe rozwiązanie. W Łodzi zatrzymała się na 2 tygodnie, żeby mnie urodzić - wspominała w archiwalnym nagraniu tancerka, aktorka, pisarka i satyryk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Drygasa. Emocje i wzruszenie na skrawkach tasiemek

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 22:00
- Siła tych materiałów polega na ich bezinteresowności. One były realizowane nie z myślą, że powstanie z tego jakiś większy zapis filmowy, tylko po to, żeby dotknąć tej historii najbliższej, rodzinnej - mówił o projekcie, którego celem jest ocalenie i udostępnienie na specjalnej platformie internetowej amatorskich taśm filmowych z okresu PRL, reżyser Maciej Drygas, zajmujący się Polskim Archiwum Filmów Domowych.
rozwiń zwiń