Maciej Drygas. Lokator jak z Dostojewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 18:00
– Mieszkałem w tak małym pokoiku, że po wejściu mogłem tylko od razu położyć się na tapczanie – wspominał reżyser lata studiów spędzone w Moskwie.
Audio
  • Maciej Drygas o swoich studiach w Moskwie we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ciąg dalszy rosyjskich wspomnień Macieja Drygasa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maciej Drygas m.in. o samospaleniu Ryszarda Siwca, które było tematem jego filmu "Usłyszcie mój krzyk" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maciej Drygas o kompletowaniu dokumentacji do filmu o Ryszrdzie Siwcu "Usłyszcie mój krzyk" i o pracy nad słuchowiskiem pt. "Testament", za które reżyser dostał Prix Italia" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Maciej Drygas o powstaniu filmu "Abu Haraz" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Maciej Drygas to autor m.in. filmu Usłyszcie mój krzyk, uhonorowanego Europejską Nagrodą Filmową Felix za najlepszy film dokumentalny
Maciej Drygas to autor m.in. filmu "Usłyszcie mój krzyk", uhonorowanego Europejską Nagrodą Filmową Felix za najlepszy film dokumentalnyFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

– Wracałem z uczelni, kładłem się i czytałem Dostojewskiego w wersji oryginalnej, a w kuchni pod stołem leżała siekiera – opowiadał Maciej Drygas, opisując przedziwną literacką atmosferę swojego pobytu w Rosji w latach 70. XX w.

Jako student reżyserii wynajął wtedy pokój u starej aktorki Wiery Nikołajewny. Gospodyni była bardzo samotną kobietą, lgnęła więc do swego sublokatora. – W pewnym momencie czułem się osaczony przez nią oraz towarzystwo babć, które mieszkało na innych piętrach – wyznał reżyser.

W gronie oryginalnych staruszek była m.in. sparaliżowana kobieta, która pewnego razu poprosiła sąsiadki o zrzucenie z łóżka i której późniejsza śmierć bardzo ucieszyła Wierę Nikołajewnę.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: Maciej Drygas (reżyser filmowy i radiowy oraz dokumentalista)

Data emisji: 29.06-3.07.2015

Godzina emisji: 11.45

mc/jp

Czytaj także

Marek Karewicz. Rok życia za jedną fotografię Milesa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 12:00
- Miles Davis pozwolił się fotografować 3 minuty i odwrócił się tyłem do publiczności Jazz Jamboree - wspominał znakomity fotograf. W takich warunkach powstało jedno z najlepszych zdjęć "boga jazzu"...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorzki śmiech. Kargul i Pawlak non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:15
– Tak bardzo nie mogłem uwolnić się od tych bohaterów, że wpychałem ich do wielu innych filmów – mówił Andrzej Mularczyk, autor m.in. scenariusza filmu "Sami swoi".
rozwiń zwiń