Dr Tytus Chałubiński. Życie niczym górska wyprawa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:59
Lekarz, botanik, filantrop, filozof medycyny, taternik i miłośnik przyrody, pisarz. Bohaterem audycji była postać barwna i nietuzinkowa - Tytus Chałubiński.
Tytus Chałubiński
Tytus ChałubińskiFoto: PAP/Alamy

Posłuchaj
49:31 [ PR2]PR2 (mp3) 22 październik 2020 21_30_57v1.mp3 Rozmowa o dr. Tytusie Chałubińskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Choć dla większości ludzi jest wybitnym lekarzem, to dla zakopiańczyków jest kimś więcej (w stolicy polskich Tatr trwa właśnie Rok Tytusa Chałubińskiego). To on bezinteresownie walczył z epidemią cholery w Zakopanem i to właśnie on przyczynił się do rozwoju (także kulturalnego) Zakopanego. Jego staraniem miasto pod Tatrami w 1886 roku zyskało status stacji klimatycznej jako kurortu wspomagającego leczenie chorób płucnych.

Doktor Tytus Chałubiński zasłynął ze swoich wielodniowych i grupowych wypraw w Tatry, które stanowiły swoisty fenomen społeczny. Wycieczki te gromadziły ludzi niewykształconych i profesorów uczelni wyższych, bogatych i biednych, górali i ceprów. To w ich trakcie dr Tytus Chałubiński zbierał eksponaty geologiczne i botaniczne.

Jeżeli życie jest podróżą, to jego życie było fascynującą wyprawą górską.

O Tytusie Chałubińskim w audycji opowiadali: dr Zbigniew Moździerz, dr Marcin Warchałowski, Wojciech Szatkowski i dr Robert Gawkowski.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 22.10.2020

Godzina emisji: 21.30


reklama

Czytaj także

Muzeum Tatrzańskie stanie się Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:35
- To na pewno podniesienie prestiżu muzeum - podkreślała w Dwójce Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, komentując wielką zmianę, jaka czeka zakopiańską placówkę. Jak zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, muzeum zmieni swój status i z regionalnego zostanie podniesione do rangi narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doświadczenie gór i muzyki. Festiwal "Muzyka na szczytach"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:36
- Góry są metafizyczne. Wędrowałem po Tatrach już jako nastolatek. Wtedy też odkryłem muzykę Szymanowskiego. To była wiązana fascynacja - opowiadał Paweł Mykietyn, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach". 
rozwiń zwiń