"Wobec wojny, zarazy i nicości". Bronisław Wildstein: zjawisk, o których piszę, miało już nie być

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 22:00
- Tytuł dzieli książkę na trzy części. Wydają się dość oczywiste. Wojna - w tej chwili jesteśmy świadkami, a właściwie uczestnikami takiej wojny, która miała się już nie wydarzyć. W ogóle tych zjawisk, o których piszę, teoretycznie miało nie być. Wierzyliśmy, że ich nie będzie - mówił w Dwójce Bronisław Wildstein o swojej książce "Wobec wojny, zarazy i nicości".
Bronisław Wildstein
Bronisław WildsteinFoto: Jacek Konecki/PR

Portret współczesności

We wstępie do nowej książki Bronisław Wildstein napisał, że jest to "próba naszkicowania panoramy naszej epoki". A dalej, że "próbuje się [on] zastanowić nad kondycją współczesnego człowieka".

- Nicość, o której piszę, to zagrożenie cywilizacji zachodniej. To są tendencje samobójcze, które ona sama z siebie wyprowadziła. To jest ta nowa ideologia emancypacji, która de facto ma wykorzeniać, zastąpić naszą cywilizację czymś, czego jeszcze nie ma. Właśnie tą nicością. Wyprojektować nowego człowieka, o którym też nic nie wiemy, ale który będzie miał niewiele wspólnego z tym człowiekiem, którego my znamy - przekonywał publicysta.

Dodał on, że takiego świata i takiego człowieka nie da się wytworzyć, ale da się zniszczyć tradycyjny świat, który znamy.

O Ukrainie

Z naszym gościem rozmawialiśmy również o wykuwaniu się nowej tożsamości Ukraińców. Dzieje się tak niezależnie od przebiegu wojny, choć sam fakt wojny odgrywa w tym procesie niezwykle istotną rolę.

- To jest w ogóle w tradycji powstawania państw i narodów. Wojna odgrywa istotną rolę, ponieważ zmusza ludzi do tego, żeby się określali. Jest to skrajny przypadek, bo wojna oznacza sytuację, gdy mówimy "tak" dla swojej tożsamości, "tak" dla wspólnoty. Do takiego stopnia, że mówimy, że ta wspólnota jest tak ważna, że jesteśmy w stanie poświęcić dla niej nawet najważniejszą rzecz, jaką jest życie - podkreślał Bronisław Wildstein.


Posłuchaj
28:57 2023_03_07 21_30_54_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Bronisław Wildstein o swojej książce "Wobec wojny, zarazy i nicości" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Bronisław Wildstein to opozycjonista, pisarz i dziennikarz, laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego w 2020 roku. - Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta, autor programów telewizyjnych i radiowych)

Data emisji: 7.03.2023

Godzina emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Bronisław Wildstein o śmierci Pyjasa: widziałem twarz zmasakrowanego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 05:58
- Widziałem te zwłoki, widziałem twarz zatłuczonego człowieka - mówił Bronisław Wildstein, przyjaciel ze studiów Stanisława Pyjasa, który zginął 7 maja 1977 roku w nie do końca do dziś wyjaśnionych okolicznościach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Wildstein: gdyby było więcej takich ludzi jak Weiss, nie byłoby problemów między Polakami a Żydami

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 21:09
- Gdyby było więcej takich ludzi jak Szewach Weiss, to nie byłoby żadnych problemów między Polakami a Żydami- powiedział w specjalnej audycji w Programie 3 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta.
rozwiń zwiń