Gdzie w Polsce kończy się znane?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 15:30
- Egzotyczne pozostały Bieszczady. Są puste, można poczuć przestrzeń, być samemu z przyrodą - mówiła w Dwójce dr Izabela Łęcka z Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych.
Audio
  • Egzotyka i egzotyczność - co dziś właściwie znaczą te pojęcia? Rozmowa w audycji "Daleko stąd"
Zapora w Solinie i Jezioro Solińskie
Zapora w Solinie i Jezioro SolińskieFoto: wikipedia commons/użytkownik PLKristof

- Po podróży nie pamięta się tego, co się miało zaplanowane, tego, co polecały przewodniki. A pamięta się te pojedyncze zupełnie przypadkowe spotkania z ludźmi. Wtedy można odnaleźć coś, czego się człowiek zupełnie nie spodziewał - opowiadała dr Anna Wojciuk z Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Dwójkowej audycji "Daleko stąd".
Jak dostrzec taką inność? Egzotyka i egzotyczność - co dziś właściwie znaczą te pojęcia? Czy poczucie egzotyczności jest indywidualne, zależne od konkretnego podróżnika, czy też można je zobiektywizować? No i gdzie na mapie się kończy znane, a zaczyna nieznane? O tym rozmawialiśmy w audycji.
- Takie momenty zaskoczenia egzotyką zdarzały mi się w Armenii, w Uzbekistanie, we wschodniej Turcji, w Kurdystanie i w Indiach, gdzie się tego zupełnie nie spodziewałam - mówiła dr Wojciuk. Tylko jak takie poczucie egzotyki zachować? W jakich kategoriach je opisywać: czasu, przestrzeni? - Może po prostu egzotyka jest kategorią ulotną? Daną tylko na określony czas, po którym przychodzi codzienność - zastanawiał się Kuba Borysiak, który razem z Bartoszem Pankiem prowadził "Daleko stąd".
Gośćmi Dwójki byli: dr Anna Wojciuk z Instytutu Stosunków Międzynarodowych, dr Izabela Łęcka z Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych oraz Adam Rybiński podróżnik, wykładowca z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych na Uniwersytecie Warszawskim.
usc

Zobacz więcej na temat: podróże
Czytaj także

Tratwą z Ameryki do Polinezji. Co chciał osiągnąć Thor Heyerdahl?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 07:00
- Moja wyprawa na tratwie ”Kon-Tiki” udowodniła, wbrew opinii naukowców, którzy twierdzili, iż jest to teoria absurdalna, Indianie Południowej Ameryki mogli dotrzeć do Polinezji - mówił Thor Heyerdahl w wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria: tam przy drodze kwitną drzewa migdałowe

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 08:31
- Jest to przedziwny kraj, w którym kwitną drzewa figowe, drzewa migdałowe, gdzie rośnie ryż, trzcina cukrowa. Nie mówię już o kwiatach i o naprawdę rajskim pejzażu, który roztacza się przed jadącym autem człowiekiem - mówił pół roku temu w Polskim Radiu Anatol Stern.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fiesta: pył z landrynek i krew z byków

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 13:30
- Jest w fieście coś fascynującego, coś co niewątpliwie uzależnia - mówiła w Dwójce Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki "Pył z landrynek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaniewski: projektujący samochodziarz

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 17:00
- Jak miałem trzy lata, zacząłem rysować samochody. Jak miałem dziesięć lat, wiedziałem, że chcę je projektować w przyszłości - mówił Janusz Kaniewski, autor logo Fiata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa multi-kulti: co jest cudze, a co nasze?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
Jakie są problemy i wyzwania w związku z życiem w wielokulturowym społeczeństwie? Choć problemy emigrantów i uchodźców znamy od dawna, to od jakiegoś czasu mówi się o klęsce polityki europejskiej w odniesieniu do zagadnienia wielokulturowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość rodzi się w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 19:38
- Pojechałam do Nepalu i poczułam, że jestem u siebie. Tam odnalazłam wewnętrzny dialog z samą sobą. Nie wiem czy to potęga tych gór, ci ludzie, czy zupełne oderwanie od rzeczywistości. Wróciłam odmieniona. Znalazłam miłość życia, czego w ogóle nie było w planie - opowiada bohaterka reportażu "Tam rodzi się miłość".
rozwiń zwiń