Milan Kundera. Pisarz, który nie znosi etykietek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 15:00
- Czeski, francuski czy europejski pisarz? Problem z Kunderą polega na tym, że umyka klasyfikacji. On sam nie znosił takich określeń i poświęcił im nawet cykl esejów traktujących o pisarzach przebywających na emigracji. Wydawcy jego książek też uciekali od przyklejania mu etykietek – mówiła w Dwójce prof. Danuta Sosnowska.
Audio
  • Milan Kundera między Pragą a Paryżem (Strefa literatury/Dwójka)
Milan Kundera
Milan KunderaFoto: PAP/CTK/REMY VLACHOS

Okazją do rozmowy o autorze "Nieznośniej lekkości bytu" były jego 90. urodzin, które przypadają 1 kwietnia. Milan Kundera od wielu lat mieszka w Paryżu, a od przeszło dwudziestu pisze po francusku. W listopadzie minionego roku Czechy upomniały się o niego, czyniąc zabiegi w celu przywrócenia mu obywatelstwa.

- Chyba każda z etykietek, które przykleja się Kunderze jest po części właściwa. Jest on na pewno autorem do szpiku kości czeskim, jedną z kultowych postaci Praskiej Wiosny. Do Francji wyjechał na zaproszenie jednego z uniwersytetów i dopiero po latach zaczął wydawać książki po francusku. Jest postacią złożoną, uwikłaną w historię powojennej Europy i totalitaryzmu – stwierdził Łukasz Grzesiczak. 

Czy losy Kundery są typowe dla intelektualistów, którzy emigrowali na Zachód? Co go odróżnia od wielu innych pisarzy? Jak bardzo skomplikowane są jego relacje z ojczyznami i językami skoro nie pozwala m.in. przekładać swoich francuskich tekstów na czeski? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński

Goście: prof. Danuta Sosnowska (Uniwersytet Warszawski) i Łukasz Grzesiczak (publicysta)

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 20.00

mko/pg

Czytaj także

Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:00
– Był wielkim mitotwórcą. Tworzył mity przede wszystkim na własny temat – mówił Aleksander Kaczorowski, autor biograficznej książki "Hrabal. Słodka apokalipsa".
rozwiń zwiń