Maciej Wojtyszko: powinniśmy traktować Gombrowicza jako najinteligentniejszego myśliciela prawodawcę

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:40
- Ta mądrość Gombrowicza, który mówi o tym, że sztuka to taki rodzaj obnażania, który jednocześnie jest dochodzeniem do największej prawdy. I to poszukiwanie formy, która nie jest formą naśladowczą, to coś, co nas Polaków stawia w bardzo luksusowej sytuacji. My naprawdę mamy jednego z najwiekszych myślicieli XX wieku wśród pisarzy - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
Audio
  • Jaki naprawdę był Witold Gombrowicz? (Strefa literatury/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/frankie's

Gombrowicz_1200x660.jpg
50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Audycje specjalne

"Larvatus prodeo - idę naprzód zamaskowany" - mówił Witold Gombrowicz. Czy zawsze tak było? Czy były chwile w których pisarz zdejmował maskę i odsłaniał się. Jeśli tak, to w jakich jego utworach możemy podpatrzeć Gombrowicza "bez gęby"? Kto z ludzi spotykających pisarza miał szansę go takiego "nagiego" zobaczyć? Czy taki Gombrowicz jest w ogóle interesujący?

Z okazji 50. rocznicy śmierci autora "Kosmosu", która minęła 24 lipca b.r., spróbowaliśmy pokazać go "nagiego", nie próbującego narzucać siebie innym, odsłaniającego swoje lęki, obawy, samotność, ból i rozpacz. Także Gombrowicza szczęśliwego, odkrywającego uroki Południa w Pirenejach, słuchającego kwartetów Beethovena i tańczącego z Ritą tango. Kto uchwycił takiego "prywatnego" Gombrowicza najlepiej? Czy on w swoich tekstach też taki nam się ukazuje?

O tym rozmawialiśmy z prof. Brigitte Gautier, francuską polonistką, Haliną Kwiatkowską, aktorką, prof. Jerzym Jarzębskim, literaturoznawcą, Maciejem Wojtyszką, reżyserem, Mariuszem Bonaszewskim, aktorem i Michałem Szymańskim, współedytorem książki "Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz. Konfrontacje". Usłyszeliśmy również wypowiedzi aktorki Haliny Kwiatkowskiej, aktora Mariusza Bonaszewskiego i prof. Brigitte Gautier, francuskiej polonistki.

Ponadto przypomnieliśmy nagraną tuż po publikacji "Kronosu" rozmowę z żoną pisarza - Ritą Gombrowicz.

***

Tytuł: Strefa literatury 

Prowadzi: Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 18.00

bch/mko

Czytaj także

Filozofia z Gombrowiczem w 6 godzin i kwadrans

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 17:26
- Ta książka jest mistrzowskim dziełem wprowadzającym do problematyki filozoficznej w sposób tak precyzyjny, a jednocześnie prosty, że trudno sobie wyobrazić coś lepszego w tym gatunku - mówił o "Kursie filozofii w sześć godzin i kwadrans" Witolda Gombrowicza jego polski tłumacz Ireneusz Kania.
rozwiń zwiń