X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Literatura spełnionej apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:28
W audycji "Strefa Literatury" przypadającej w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej rozmawialiśmy o twórczości pisarzy, dla których była ona przełomowym wydarzeniem determinującym ich twórczość.
Audio
  • Literatura spełnionej apokalipsy (Strefa literatury/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/stevemart

Literatura, sztuka, kultura od początku swojego istnienia reagowały na to, co dzieje się wokół: na zmieniającą się rzeczywistość, wydarzenia historyczne, polityczne, sytuację społeczną. Jednak te artystyczne reakcje znajdowały swoje spełnienie nie tylko w postaci komentarza, odpowiedzi, utworu napisanego po zaistniałym fakcie, ale też w postaci przeczucia, niepokoju, lęku przed tym, co dopiero będzie, co może się wydarzyć. Wizje katastroficzne towarzyszyły literaturze romantycznej ("Nie-boska komedia" Zygmunta Krasińskiego), modernistycznej ("Koniec wieku XIX" Kazimierza Przerwy-Tetmajera, "Hymny" Jana Kasprowicza), ale szczególnie mocno wybrzmiały w literaturze XX wieku, przede wszystkim ze względu na to, w jak tragiczny sposób te proroctwa się wypełniły, ale też ze względu na swoją niezwykle różnorodną formę.

"Strefa Literatury", przypadająca na szczególny dzień – 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – była poświęcona literaturze spełnionej apokalipsy. 1 września 1939 roku jest tu punktem wyjściowym dla tego, co PRZED (tendencjom katastroficznym w literaturze dwudziestolecia międzywojennego) i PO (czyli bezpośrednim i późniejszym reakcjom literackim na wybuch wojny). W jaki sposób apokalipsa spełniona  ziszczenie najgorszych przewidywań i przeczuć, które pojawiło się już w latach dwudziestolecia międzywojennego  odzwierciedlała się w literaturze? Jakiego języka i formy poszukiwali pisarze, aby oddać wizję spełnionego końca świata, pełnego zniszczeń, katastrof i śmierci? Jak komentowali na bieżąco, ale też później wybuch, przebieg i konsekwencje drugiej wojny światowej w swoich wierszach, poematach, powieściach, dramatach, esejach i dziennikach? 

O znaczeniu książki Oswalda Spenglera "Zmierzch Zachodu", wpływie katastrofistów dwudziestolecia międzywojennego na poetów okresu wojny i okupacji, wizji balu i elit u Tuwima i Gałczyńskiego, reakcjom środowiska teatralnego na wybuch wojny, ale też o współczesnych wątkach apokalipsy w twórczości Szczepana Twardocha, Doroty Masłowskiej i Marcina Świetlickiego opowiadali goście audycji: prof. Andrzej Zieniewicz z Zakładu Literatury XX i XXI wieku Wydziału Polonistyki UW, doktor Jarosław Cymerman z Zakładu Badań Teatralnych Instytutu Filologii Polskiej UMCS, prof. Piotr Śliwiński z Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza  w Poznaniu oraz dr hab. Aleksander Wójtowicz z Zakładu Literatury XX i XXI wieku Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Kinga Michalska

Data emisji: 1.09.2019

Godzina emisji: 18.00

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń