Kozacza dusza - tajemnice Marii Rodziewiczówny

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 22:00
Biografię pisarki Marii Rodziewiczówny poznajemy lepiej dzięki książce Emilii Padoł "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". Autorka była gościem "Strefy literatury".
Maria Rodziewiczówna
Maria RodziewiczównaFoto: NAC

"A na grobie napiszą chyba kozacza dusza. I - amen" - to słowa Marii Rodziewiczówny - autorki popularnych powieści "Dewajtis", "Wrzos", "Lato leśnych ludzi", "Między ustami a brzegiem pucharu", "Straszny dziadunio".

To oczywiście tylko kilka tytułów, bo tych powieści i zbiorów opowiadań od końca wieku XIX do roku 1931, gdy wydano ostatnią powieść Rodziewiczówny ukazało się ponad czterdzieści. Były popularne i chętnie czytane w chwili, gdy je drukowano po raz pierwszy, ale i w ostatnich dekadach autorka "Lata leśnych ludzi" wysoko plasuje się w rankingach na najpopularniejszych polskich pisarzy.

Urodzona w chwili, gdy wybuchło powstanie styczniowe, zmarła miesiąc po upadku powstania w Warszawie, które całe przeżyła w walczącej stolicy. "Żyć trzeba tak, by się ni życia ni śmierci nie bać" - tak brzmiało jej motto. Ten bardzo polski los Marii Rodziewiczówny ma także swoje tajemnice, związane z życiem osobistym i intymnym pisarki, wyborem jej drogi życiowej, jej związkami z kobietami.

Biografię Marii Rodziewiczówny poznajemy lepiej dzięki książce Emilii Padoł "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką będzie gościem tego wydania "Strefy literatury".


Posłuchaj
29:34 2023_03_03 21_30_07_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Emilii Padoł o książce "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza" (Strefa literatury/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Emilia Padoł (autorka książki "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza")

Data emisji: 3.03.2023

Godzina emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

"Jej losy odmieniło poznanie Jerzego Giedroycia". Biografka o Zofii Hertz

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 22:00
- Zofia Hertz nie była osobą pierwszego planu i to w jakimś sensie zainspirowało mnie do napisania tej biografii. Jerzy Giedroyc jeszcze przed wojną był redaktorem pism. Miłosz był już powszechnie znanym poetą. Jerzy Stempowski był już uznanym eseistą. W tamtym czasie Zofia Hertz nie zaistniała w takim znaczeniu. To właśnie poznanie Giedroycia odmieniło jej losy - mówiła w Dwójce Kamila Łabno-Hajduk, autorka książki "Zofia Hertz. Życie na miarę Kultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mykoła Riabczuk: ta wojna trwa już dziewięć, jeżeli nie 300 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 13:50
- Ludzie zdają sobie sprawę, że nie ma innej opcji, Ukraińcy muszą albo wywalczyć swoją wolność, albo zginąć jako naród - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Mykoła Riabczuk, pisarz, tłumacz, publicysta, politolog, honorowy przewodniczący ukraińskiego PEN Clubu.
rozwiń zwiń