Festiwal Rymkiewiczowski - cykl spotkań, wydarzeń, koncertów związanych ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 13:45
- Pomysł festiwalu polega na tym, że koncentrujemy się na dziele Jarosława Marka Rymkiewicza, ale przede wszystkim - na jego tematach. Traktujemy jego dzieło jako okno albo drzwi, które coś otwierają, coś pokazują i pozwalają przemyśleć i skonfrontować się ze śmiercią - mówił w Dwójce prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, współorganizator I Festiwalu Rymkiewiczowskiego, a prywatnie syn patrona wydarzenia.
I Festiwal Rymkiewiczowski - fragment plakatu wydarzenia
I Festiwal Rymkiewiczowski - fragment plakatu wydarzeniaFoto: Mat. pras.
  • Od 2 do 11 listopada w Warszawie odbywa się I Festiwal Rymkiewiczowski - Dziady, upiory, przodkowie.
  • Program obraca się wokół tematu śmierci - zasadniczego w twórczości jego patrona, którym jest poeta Jarosław Marek Rymkiewicz.
  • W ramach I Festiwalu Rymkiewiczowskiego odbędą się liczne debaty, koncerty, warsztaty i przedstawienia teatralne.

I Festiwal Rymkiewiczowski - święto zadumy

Zwykle festiwale kojarzą się nam ze świętowaniem, radością i zabawą. W przypadku I Festiwalu Rymkiewiczowskiego jest jednak zupełnie inaczej.

- Nie jest to festiwal rozrywkowy, zabawowy, choć oczywiście jakieś elementy zabawowe i rozrywkowe w nim są. Natomiast to jest cykl różnych spotkań, wydarzeń, koncertów związanych z Zaduszkami i ze śmiercią - wyjaśniał prof. Wawrzyniec Rymkiewicz. - Pomysł festiwalu polega na tym, że koncentrujemy się na dziele Jarosława Marka Rymkiewicza, ale przede wszystkim - na jego tematach. Traktujemy jego dzieło jako okno albo drzwi, które coś otwierają, coś pokazują i pozwalają przemyśleć i skonfrontować się ze śmiercią.

Czytaj także:

Konferencja o Dziadach

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, a w jego programie znalazły się debaty, koncerty, warsztaty i przedstawienia teatralne.

- Przykładowo wśród wydarzeń jest konferencja w Muzeum Etnograficznym poświęcona Dziadom i obrzędom zadusznym. To jest bardzo ważna tradycja w Polsce - mówił prof. Wawrzyniec Rymkiewicz.

Zaduszki - święto o pogańskich korzeniach

Jak podkreślił nasz gość, Zaduszki to święto bardzo stare, pochodzące jeszcze z czasów pogańskich i związane z obrzędem Dziadów. - One zostały oczywiście ochrzczone, mamy Dzień Wszystkich Świętych, więc Kościół katolicki przyswoił tę tradycję, Ale to jest tradycja, która przychodzi do nas naprawdę z tysiącleci, z jakiejś słowiańskiej, przedpolskiej pierwotności, archaiczności - zauważył.

Wiersze o śmierci

Goszczący w naszym studiu prof. Piotr Nowak wskazywał, jak bezpośrednio Jarosław Marek Rymkiewicz odnosił się do tematu śmierci.

- Pamiętam ten zbiór, za który dostał nagrodę Nike "Zachód słońca w Milanówku". On zaczyna się tym wierszem "Co zostało z Pascala" i poeta dochodzi do wniosku, że owszem, zostało to wszystko, za co kochamy Pascala, ale zostały też te robaki, te czerwie, które się ruszają w szambie, a które go rozłożyły i które zabiorą się zaraz za nas wszystkich - przypomniał.

Festiwal Rymkiewiczowski - Dziady, upiory, przodkowie

(Instytut Książki/YouTube)

Jarosław Marek Rymkiewicz i jego styl

Patron I Festiwalu Rymkiewiczowskiego zmarł w ubiegłym roku. To pisarz, poeta, eseista, historyk literatury, dramaturg, tłumacz. Badacz szczegółów, które – oglądane pod lupą – były punktem wyjścia do opowieści o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie, Fredrze, snutych w sposób, w polskiej literaturze, wcześniej nieznany. Twórca oryginalnego stylu, opisywał nim również najważniejsze momenty historii Polski, co zawsze rozbudzało gorące dyskusje.

Organizatorami wydarzenia, które odbywa się w Warszawie w dniach 2-10 listopada, są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacja Evviva L’arte oraz Instytut Książki.


Posłuchaj
24:03 Dwojka_Strefa_literatury_2023_11_03-21-33-13.mp3 I Festiwal Rymkiewiczowski. "To cykl spotkań, wydarzeń, koncertów związanych ze śmiercią" (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatutry

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: filozofowie prof. Piotr Nowak oraz prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (syn poety)

Data emisji: 3.11.2023

Godzina emisji: 21.30

mgc/aw

Czytaj także

Jarosław M. Rymkiewicz - w pierwszą rocznicę śmierci. "Wierzył w odkrywczą moc języka"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 22:00
- Wobec tego co pisał zawsze stawiał znaki zapytania, często ironiczne, mnożył byty, umieszczał siebie w tych historiach. Były one zawsze pisane przez filtr jego świadomości, wiedzy, przygotowania kulturowego, doświadczenia badacza itd. Tak naprawdę nie wiemy, czy Rymkiewicz naprawdę wierzył w to, co pisał - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Grzegorz Marzec. W piątek (3.02) minęła pierwsza rocznica śmierci cenionego poety, prozaika, dramatopisarza i eseisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Rymkiewiczowski. Jarosław Marek Rymkiewicz i jego twórczość w szerokim kontekście

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 13:01
- Szczególnie przy pierwszej edycji festiwalu chcemy postać i twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza pokazać jak najszerzej. Tego jest tak dużo, że oczywiście musieliśmy się ograniczyć. Jako temat przewodni wybraliśmy śmierć, a tegoroczne hasło to "Dziady, upiory, przodkowie" - mówiła w Dwójce Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który rusza 2 listopada.
rozwiń zwiń