Kraje duszy Hugona von Hofmannsthala

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 22:00
"Człowiek odkrywa w świecie tylko to, co już ma w sobie; aby jednak odkryć, co ma w sobie, potrzebuje świata, a do tego jest niezbędne działanie i cierpienie" - pisał Hugo von Hofmannsthal. W 150. rocznicę urodzin pisarza jego biografię i twórczość przybliżyli w "Strefie literatury" Marek Zagańczyk, eseista, wydawca oraz Piotr Kłoczowski - historyk literatury, edytor. 
Hugo von Hofmannsthal - austriacki poeta, prozaik, dramaturg, eseista, autor operowych librett
Hugo von Hofmannsthal - austriacki poeta, prozaik, dramaturg, eseista, autor operowych librettFoto: materiały promocyjne

Hugo von Hofmannsthal - punkt odniesienia dla wybitnych polskich twórców kultury

Austriacki poeta, prozaik, dramaturg, eseista, autor operowych librett urodził się w Wiedniu 150 lat temu - 1 lutego 1874 roku. Jako kilkunastolatek zadebiutował jako poeta publikując swoje wiersze w prasie. Ten olśniewający debiut przyniósł mu uznanie sław wiedeńskiego świata literackiego.
Poeta zmarł w 1929 roku, mając zaledwie 55 lat, rażony apopleksją kilka dni po samobójczej śmierci syna. Jego wiersze, myśli, eseje stały się ważnymi punktami odniesienia dla wybitnych polskich twórców kultury: Józefa Czapskiego, Konstantego Jeleńskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Wojciecha Karpińskiego.

Geniusz jedna świat, w którym żyje, ze światem, który w nim żyje

"Geniusz jedna świat, w którym żyje, ze światem, który w nim żyje. Dusza nigdy nie bywa skupiona, chyba w zachwyceniu" - te myśli Hofmannsthala możemy przeczytać w "Księdze przyjaciół". Ten cykl aforyzmów, jeden z wierszy oraz eseje ze słynnym "Listem lorda Chandosa" przełożył Paweł Hertz i umieścił w tomie "Księga przyjaciół i szkice wybrane". Niedawno ukazało się wznowienie tego tomu z posłowiem Wojciecha Karpińskiego.

Problemy zasadnicze, ważne na dziś, na jutro

"Jest pisarzem Europy otwartej, pamiętającej o przeszłości, kwestionującej własny sens, zmagającej się ze sprzecznościami, odważnie patrzącej w przepaść. Zdołał przekazać w artystycznej formie doznania i problemy zasadnicze, ważne na dziś, na jutro" - pisał o Hofmannsthalu polski eseista.

W 150. rocznicę urodzin pisarza jego biografię i twórczość przybliżyli w "Strefie literatury" Marek Zagańczyk, eseista, wydawca oraz Piotr Kłoczowski - historyk literatury, edytor.


Posłuchaj
23:54 2024_02_02 21_30_06_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Kraje duszy Hugona von Hofmannsthala (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 2.02.2024

Godzina emisji: 21.30

mo/kul

Czytaj także

Tomasz Różycki o nagrodzie Grand Continent: moja książka ukaże się w różnych językach europejskich

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 22:00
- Nagroda Grand Continent jest przeznaczona na sfinansowanie tłumaczeń, to pomysł bardzo dobry. Organizatorzy nagrody chcą wyróżnić "dużą narrację europejską". W Ameryce funkcjonuje "wielka amerykańska powieść", wydaje mi się, że jest to właśnie takie nawiązanie. Chodzi o nagrodę dla powieści europejskiej, która jest w pewnym sensie reprezentatywna dla danego czasu w Europie. Idea polega na tym, aby wyróżniona książka ukazała się w tłumaczeniach na różne języki europejskie - mówił w Dwójce Tomasz Różycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor". "Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem niezwykłym"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 22:00
- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
rozwiń zwiń